Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. jún 2026Meniny má Sidónia
< sekcia Zahraničie

Páchatelia domáceho násilia majú nosiť elektronické náramky

Z jarného kongresu ITAPA 2015. Na snímke náramky na elektronický systém monitoringu osôb v praxi. Bratislava, 21. mája 2015. Foto: TASR - Michal Svítok

Náramky zameriavajú polohu nositeľa a vysielajú signál polícii, ak sa priblíži ku svojej obeti.

Paríž 19. decembra (TASR) - Francúzsky parlament schválil v stredu zákon, na základe ktorého budú páchatelia domáceho násilia nosiť tzv. elektronické náramky, aby bolo isté, že sa nebudú približovať k súčasným alebo bývalým partnerkám či partnerom ako nahlasovateľom násilného správania. Informovala o tom agentúra AFP.

Prijatým zákonom "sa predíde významnému počtu femicídií", povedala poslancom francúzska ministerka spravodlivosti Nicole Belloubetová, pričom použila výraz (femicídium) používaný v prípadoch zavraždenia ženy svojím partnerom. Dobrovoľné nosenie náramku bude podľa nej možné ešte pred odsúdením za domáce násilie alebo aj mimo rámca trestného konania.

Spomínanú legislatívu schválila v októbri dolná komora parlamentu, na čo teraz prešla aj hornou komorou - Senátom. Ide o súčasť širšej kampane francúzskej vlády proti domácemu násiliu v čase, keď bol zaznamenaný nárast počtu prípadov, keď ženu zavraždil jej súčasný alebo bývalý partner.

Ako informovala v novembri jedna z mimovládnych organizácií, od začiatku roka 2019 došlo vo Francúzsku k najmenej 137 vraždám tohto druhu. Francúzsky premiér Édouard Philippe predstavil v tejto súvislosti súbor 50 opatrení proti domácemu násiliu.

Sledovanie násilníkov prostredníctvom elektronických náramkov už funguje v iných európskych krajinách a niektorých častiach Spojených štátov, kde podľa AFP prispeli k výraznému zníženiu smrteľných napadnutí.

Náramky zameriavajú polohu nositeľa a vysielajú signál polícii, ak sa priblíži ku svojej obeti. Odhaduje sa, že náklady na zavedenie prvých 1000 takýchto zariadení dosiahnu päť až šesť miliónov eur.