< sekcia Zahraničie

Seina stúpa pomalšie, záplavy vo Francúzsku majú tretiu obeť

Čínska dvojica si zhotovuje svoje svadobné fotografie pri zaplavenom brehu rieky Seina v Paríži 3. júna 2016. Foto: TASR/AP

Je ňou asi 60-ročná žena, ktorú našli utopenú vo dvore jej zaplaveného domu v Montargis, informovala televízia France24. Ďalšia žena z departementu Loiret je nezvestná.

Paríž 4. júna (TASR) - Hladina rieky Seina v Paríži v piatok o 23.00 h SELČ dosiahla 609 centimetrov. Podľa ministerky životného prostredia Ségolene Royalovej je možné, že hladina rieky sa ustáli na 610-640 centimetroch.

Francúzske médiá informovali, že stúpanie hladiny rieky sa spomalilo. Royalová priznala rozdiel v predpovedaných a skutočne nameraných údajoch, čo súvisí s tým, že automatické merače výšky hladiny Seiny v dôsledku plávajúcich predmetov odovzdávali chybné údaje - preto sa na Seine začalo s "ručným" meraním.

V dôsledku záplav sú od piatku večera uzavreté dve stanice metra v centre Paríža - ide o Cluny-la Sorbonne a Saint Michel. Prímestské vlaky na trase C naďalej nepremávajú medzi stanicami Gare d'Austerlitz a Javel.

Zatvorené múzeá a galérie

Socha zuávskeho bojovníka, ktorá slúži ako merací prístroj na určenie výšky hladiny pri povodniach, je čiastočne zatopená v Paríži 3. júna 2016.
Foto: TASR/AP
Úrady oznámili, že až do začiatku budúceho týždňa zostanú zavreté múzeá a galérie, ktoré sa nachádzajú v blízkosti nábreží Seiny. Medzi nimi sú aj Louvre a Musée d'Orsay, kde v uplynulých dňoch sťahovali zbierkové a vystavené predmety zo záplavami ohrozených priestorov.

Do nedele večera zostanú zavreté aj dve pobočky národnej knižnice Bibliotheque nationale de France, a to knižnice Francois-Mitterrand a oddelenia l’Arsenal.

Podľa prvých odhadov ministerstva životného prostredia záplavy vo Francúzsku napáchali škody za najmenej 600 miliónov eur. Na budúci pondelok sa uskutoční schôdzka predstaviteľov vlády a poisťovacích spoločností, na ktorej sa bude rokovať o odškodnení obetí záplav.

Vyčíslenie škôd

Na snímke z helikoptéry pohľad na rieku Seina v Paríži 3. júna 2016.
Foto: TASR/AP
Poisťovne upozorňujú, že záplavy ešte nevrcholia. Obávajú sa povodňových vĺn v departementoch Eure a Seine Maritime. Podľa predpovedí má tento víkend v záplavami postihnutej časti Francúzska znova pršať.

Vedenie železničnej spoločnosti SNCF v piatok popoludní oznámilo, že záplavy majú katastrofálne následky na stav železničných tratí. Škody budú dosahovať desiatky miliónov eur.

V piatok podvečer bolo naďalej bez dodávok elektriny približne 18.000 domácnosti v departementoch Loiret, Loir-et-Cher a Ile-de-France. Energetická spoločnosť EdF vyslovila predpoklad, že ak hladina Seiny dosiahne 620 centimetrov, bez elektriny môže byť v oblasti Ile-de-France až 100.000 domácností.

Tretia obeť

Záplavy vo Francúzsku si vyžiadali tretiu obeť - je ňou asi 60-ročná žena, ktorú našli utopenú vo dvore jej zaplaveného domu v Montargis, informovala televízia France24. Ďalšia žena z departementu Loiret je nezvestná.

V uplynulých dňoch sa utopil 74-ročný muž z departementu Seine-et-Marne a v rovnakom regióne našli v stredu aj telo 86-ročnej ženy. V jej prípade bola nariadená pitva na zistenie príčin smrti.