< sekcia Zahraničie

Vo Francúzsku pokračuje rozsiahly štrajk proti dôchodkovej reforme

Policajti používajú slzotvorný plyn proti demonštrantom počas protestu pri príležitosti prvého výročia vzniku protestného hnutia tzv. žltých viest v Marseille 16. novembra 2019. Polícia v Paríži použila v sobotu slzotvorný plyn a vodné delá, aby rozohnala radikálov v dave sympatizantov protivládneho hnutia žltých viest. Sobotňajšími zhromaždeniami v rôznych mestách Francúzska si žlté vesty pripomenuli prvé výročie vzniku svojho hnutia, ktoré kritizuje vládu za údajné uprednostňovanie záujmov majetnej časti obyvateľstva. Počas protestov v Paríži polícia zadržala najmenej 105 ľudí, informovala v sobotu spravodajská televízia BFM. Foto: TASR/AP

Zhromaždenia sa konali v asi 70 mestách a sprevádzal ich aj štrajk, ktorý paralyzoval cestnú, železničnú i leteckú dopravu a prejavil sa i v sektore školstva či energetiky.

Paríž 6. decembra (TASR) - Francúzske odbory v piatok oznámili, že budúci týždeň v utorok bude ďalší deň masových protestov a štrajkov proti dôchodkovej reforme, ktorú avizoval prezident Emmanuel Macron.

"Každý do ulíc v utorok 10. decembra v nový deň... štrajkov, akcií a protestov," uviedla Catherine Perretová z odborov CGT po stretnutí predstaviteľov štyroch odborových zväzov.

Cestujúci po celom Francúzsku čelili v piatok už druhý deň dopravnému chaosu. Odbory sa zaviazali, že budú pokračovať v štrajkoch, až kým prezident Macron neustúpi od kontroverznej dôchodkovej reformy, informovala agentúra AFP.

Štátna železničná spoločnosť SNCF uviedla, že 90 percent rýchlovlakov triedy TGV opäť nepremáva a niektoré letecké spoločnosti vrátane Air France, EasyJet a Ryanair zrušili svoje lety.

Deväť zo šestnástich liniek metra v Paríži bolo uzatvorených a prevádzka väčšiny z ostatných bola narušená. V oblasti hlavného mesta dochádzalo k obrovským dopravným zápcham.

Mnohí zamestnanci sa nemohli dostať do práce. V porovnaní so štvrtkom sa zapojilo do štrajku menej učiteľov.

Do pochodov a zhromaždení proti dôchodkovej reforme sa vo štvrtok zapojilo viac ako 806.000 ľudí, uviedlo francúzske ministerstvo vnútra.

Zhromaždenia sa konali v asi 70 mestách a sprevádzal ich aj štrajk, ktorý paralyzoval cestnú, železničnú i leteckú dopravu a prejavil sa i v sektore školstva či energetiky. Odborári, ktorí štrajk a protesty zvolali, informovali o 1,5 milióna účastníkov.

Väčšina akcií mala podľa televízie LCI pokojný charakter, ale v Paríži museli policajti použiť slzotvorný plyn, aby rozohnali skupinu výtržníkov, ktorá prevrhla a podpálila nákladné auto so stavebným mechanizmom, ničila pouličné bezpečnostné kamery a rozbíjala výklady a okná. Celkovo v Paríži zadržali najmenej 80 ľudí.

Vláda prezidenta Macrona ešte nezverejnila konkrétnu podobu svojho návrhu dôchodkovej reformy, avšak avizovala, že na to, aby bol systém finančne udržateľný, budú musieť Francúzi odchádzať do dôchodku neskôr. Ohlásená reforma vyvolala vlnu nevôle nielen medzi štátnymi zamestnancami, ale aj ľuďmi pracujúcimi v súkromnom sektore.

Súčasný časovo neobmedzený štrajk, ktorý môže trvať niekoľko dní, pripomína podľa AFP konfrontáciu vlády s odbormi o budúcnosť dôchodkového systému z roku 1995. Štátna moc vtedy nakoniec v dôsledku tri týždne trvajúcich protestov ustúpila.