< sekcia Zahraničie

Úrady žiadali pred oslavami v Nice viac policajtov, neúspešne

Policajt prikazuje ľuďom, aby opustili pláž na promenáde Promenade des Anglais v Nice 16. júla 2016. Foto: TASR/AP

Pred oslavami s ohňostrojom 14. júla žiadal o posilnenie policajných síl v Nice, ale dostal odpoveď, že to nie je potrebné.

Paríž 16. júla (TASR) - Trojdňový štátny smútok sa dnes začal vo Francúzsku, ale táto pocta obetiam útoku na promenáde v Nice nijako neutlmila rozvášnenú francúzsku politiku.

Christian Estrosi, hlavný predstaviteľ regiónu Provensalsko-Alpy-Azúrové pobrežie a člen francúzskej opozičnej strany Republikáni, napísal otvorený list zverejnený na webovej stránke regionálneho denníka Nice-Matin.

V liste označil Estrosi súčasné vedenie krajiny za "neschopné". A dodal, že pred oslavami s ohňostrojom 14. júla žiadal o posilnenie policajných síl v Nice, ale dostal odpoveď, že to nie je potrebné. Práve na týchto oslavách zaútočil nákladným autom 31-ročný muž, ktorý zabil 84 ľudí a zranil ďalších najmenej 200 osôb. Nakoniec ho zastrelila polícia.

Vo Francúzsku sa na budúci rok budú konať voľby a mimoriadne nepopulárny francúzsky prezident Francois Hollande musí odolávať súperom nielen vo vlastnej socialistickej strane, ale aj v pravicovej strane Republikáni exprezidenta Nicolasa Sarkozyho a v krajne pravicovom Národnom fronte líderky Marine Le Penovej.