Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. jún 2026Meniny má Ján
< sekcia Zahraničie

Francúzsko potvrdilo prvý prípad eboly na svojom území

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Martin Baumann

Úrady situáciu veľmi pozorne sledujú, oznámila kancelária francúzskeho premiéra Sébastiena Lecornua.

Paríž 24. júna (TASR) - Francúzsko potvrdilo prvý prípad eboly diagnostikovanej počas súčasnej epidémie mimo Afriky. Pozitívne testovali lekára, ktorý sa vrátil z humanitárnej misie v Konžskej demokratickej republike (KDR), oznámilo v stredu ministerstvo zdravotníctva v Paríži. TASR o tom informuje podľa agentúr AFP a Reuters.

Pacient je v izolácii a úrady preverujú jeho doterajšie kontakty, uviedlo ministerstvo vo vyhlásení s tým, že riziko pre širokú verejnosť v Európe je nízke. Rezort pre AFP spresnil, že infekciu u muža diagnostikovali v pevninskom Francúzsku.

Lekár je v stabilnom stave a v špecializovanej nemocnici ho izolovali okamžite po príchode do Francúzska. Bolo to ešte predtým, ako jeho ochorenie oficiálne potvrdili, doplnilo ministerstvo. Osoby, ktoré s ním boli v kontakte, bude sledovať regionálny zdravotný úrad počas 21-dňovej domácej karantény.

Úrady situáciu veľmi pozorne sledujú, oznámila kancelária francúzskeho premiéra Sébastiena Lecornua.

V KDR zaznamenali už viac ako 1000 prípadov nákazy ebolou, z nich 267 zomrelo. Pri súčasnej epidémii vyhlásenej 15. mája počas prvého mesiaca potvrdili doteraz najvyšší počet prípadov zo všetkých známych hromadných výskytov eboly, uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Vírus sa rozšíril aj do susednej Ugandy, kde WHO zaznamenala 20 prípadov a dve úmrtia. Epidémiu spôsobuje vzácny kmeň vírusu Bundibugyo, proti ktorému nie je schválená vakcína ani špecifická liečba. Súčasné vakcíny proti ebole sú účinné len proti kmeňu Zair, ktorý spôsobil predchádzajúce veľké epidémie. WHO preto vyhlásila stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu a varovala, že epidémia môže trvať niekoľko mesiacov.

V Európe je riziko podľa WHO nízke. Do Nemecka po vypuknutí epidémie prepravili lekára z USA, ktorého liečili na ebolu v berlínskej nemocnici Charité a medzičasom po vyzdravení prepustili.