< sekcia Zahraničie

V Stredoafrickej republike zavraždili francúzsku novinárku

Camille Lepageová je vôbec prvým západným novinárom, ktorého zabili v SAR od konca minulého roku, keď Francúzsko vyslalo do svojej bývalej kolónie vojenské jednotky.

Paríž 13. mája (TASR) - Mladú francúzsku novinárku zavraždili v Stredoafrickej republike (SAR), ktorou už takmer jeden a pol roka zmietajú nábožensky motivované násilnosti medzi kresťanmi a moslimami. Oznámil to dnes francúzsky prezident Francois Hollande.

Camille Lepageová, samostatne pracujúca fotoreportérka, pôsobila v stredoafrickom regióne od roku 2012. Jej hlavným pôsobiskom bol Južný Sudán, ktorý susedí so SAR.

Mŕtve telo 26-ročnej fotoreportérky objavili francúzski vojaci pri prehliadke auta v oblasti Bouar na západe SAR. Vozidlo riadili príslušníci miestnych prevažne kresťanských milícií.

Podľa neoficiálnych informácií v oblasti prebiehali ťažké boje medzi členmi znepriatelených ozbrojených formácií.

Bližšie okolnosť zabitia novinárky zatiaľ nie sú známe, no Hollande prisľúbil ich objasnenie a potrestanie páchateľov.

Lepageová je vôbec prvým západným novinárom, ktorého zabili v SAR od konca minulého roku, keď Francúzsko vyslalo do svojej bývalej kolónie vojenské jednotky.

Ozbrojený konflikt v SAR trvá od decembra 2012 a vyžiadal si už tisíce mŕtvych a vyhnal z domovov desaťtisíce ľudí.

Vlani v marci moslimské milície Séléka zvrhli prezidenta a spustili násilnosti voči väčšinovému kresťanskému obyvateľstvu, ktoré zareagovalo odvetnými útokmi. Pokračujúce krviprelievanie nedokážu zastaviť ani tisíce vojakov z Francúzska a afrických krajín.