< sekcia Zahraničie

Francúzske úrady sa snažia vyjasniť, prečo nezabránili útoku na trhoch

Chérif Chekatt podozrivý zo spáchania útoku v Štrasburgu. Foto: TASR/AP

Predpokladaného útočníka, 29-ročného Chérifa Chekatta, francúzske tajné služby monitorovali pre podozrenie z islamistickej radikalizácie.

Paríž 14. decembra (TASR) - Francúzske úrady sa snažia vyjasniť, prečo nebol podozrivý z utorkového útoku v Štrasburgu včas zastavený. Vyhlásil to v piatok francúzsky prezident Emmanuel Macron. Informovala o tom agentúra AP.

Predpokladaného útočníka, 29-ročného Chérifa Chekatta, francúzske tajné služby monitorovali pre podozrenie z islamistickej radikalizácie. Bol naňho v tejto súvislosti vedený spis typu S ešte pred tým, ako v utorok neďaleko vianočných trhov v Štrasburgu zabil štyroch ľudí a zranil množstvo ďalších.

Macron na margo útoku vystúpil pred médiami v Bruseli a vyhlásil, že Francúzsko by sa z prípadného zlyhania polície malo "ponaučiť". Dodal taktiež, že diskutoval o vzniknutej situácii s ostatnými lídrami Európskej únie, pričom sa podľa neho dohodli na dodatočných opatreniach v boji s teroristickou propagandou na internete. O aké opatrenia by malo ísť, však podľa agentúry nešpecifikoval.

Po skončení piatkového summitu EÚ v Bruseli odcestoval Macron do Štrasburgu, kde chce vzdať úctu obetiam utorkového útoku a stretnúť sa s predstaviteľmi bezpečnostných zložiek.

Chérif Chekatt bol na úteku 48 hodín. Pátranie po ňom sa podľa parížskeho prokurátora Rémy Heitza sústreďovalo na štvrť Neudorf na juhu Štrasburgu, kde ho napokon po prestrelke vo štvrtok večer zlikvidovala trojčlenná policajná hliadka.