< sekcia Zahraničie

Francúzsko vstúpilo do piateho dňa štrajku proti dôchodkovej reforme

Zamestnanci želkezníc v červených vestách poskytujú informácie cestujúcim na železničnej stanici v Paríži počas druhého dňa celoštátneho štrajku proti plánovanej dôchodkovej reforme z dielne francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona 6. decembra 2019. FOTO TASR/AP Foto: TASR

Podstatou predkladaného návrhu dôchodkovej reformy je zjednotenie celého systému, ktorý teraz pozostáva zo 42 čiastkových režimov poskytovania dôchodkov.

Paríž 9. decembra (TASR) - Francúzsko zažíva v pondelok už piaty deň časovo neobmedzeného štrajku proti dôchodkovej reforme. Ako informoval spravodajský portál France Info, v najbližších hodinách sa uskutoční vyjednávanie medzi zástupcami vlády, ktorá dôchodkovú reformu ako návrh zákona oficiálne predstaví v stredu, a predstaviteľmi odborárov, organizátorov štrajku a protestov.

Ako uviedol France Info, štrajk sprevádzajú veľké obmedzenia v mestskej, autobusovej i železničnej doprave.

Na cestách okolo Paríža sa od rána vytvárajú kolóny, ktoré už medzičasom dosiahli celkovú dĺžku okolo 500 kilometrov, čo je dvakrát viac, než je v pondelok ráno obvyklé.

V Paríži je odstavená premávka na desiatich linkách metra. Na autobusových a električkových linkách parížsky dopravný podnik RATP zabezpečuje premávku na približne 50 percent.

Podľa denníka Le Parisien štrajkujúci v Paríži a metropolitnej oblasti zablokovali vjazdy do tretiny autobusových diep a bránia "štrajkokazom", aby s autobusmi vyšli na svoje trasy.

Železničná spoločnosť SNCF informovala, že je schopná pokryť 15-20 percent obvyklých vlakových spojení. SNCF dokonca vyzvala cestujúcich, aby sa ani nevydávali na cestu, pretože už aj situácia na železničných staniciach môže byť napätá.

Situácia v doprave je komplikovaná aj v juhofrancúzskych regiónoch Okcitánia, Provensálsko–Alpy–Azúrové pobrežie, v oblasti Grand Est na východe a v regióne Hauts de France na severe krajiny.

Podstatou predkladaného návrhu dôchodkovej reformy je zjednotenie celého systému, ktorý teraz pozostáva zo 42 čiastkových režimov poskytovania dôchodkov.

Spravodajský server France Info napísal, že premiér Édouard Philippe avizoval pripravenosť na kompromis vo viacerých otázkach.

Je napríklad otvorený tomu, aby sa dôchodková reforma netýkala ľudí narodených po roku 1963, ale až tých, čo sa narodili v 70. rokoch 20. storočia.

Je pripravený prehodnotiť aj výpočet výšky dôchodku pre učiteľov, ktorých navrhovaný vzorec výrazne poškodzoval, keďže stanovuje, aby sa im výška dôchodku vypočítavala zo súhrnu príjmov za celé pôsobenie v školstve, a nie za posledných desať mesiacov, ako je to teraz.