Quantcast
< sekcia Zahraničie

Francúzsko zápasí s vlnou horúčav a obáva sa lesných požiarov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Denník Le Monde v tejto súvislosti pripomenul, že mesiac jún je tradične tou časťou roka, keď je návštevnosť v lesoch - napríklad v oblasti Ile-de-France - najvyššia.

Paríž 17. júna (TASR) - Francúzske úrady v piatok vydali nové varovanie pred horúčavami, ktoré platí na väčšine územia krajiny, kde v piatok v mnohých regiónoch namerali teploty okolo 40 stupňov Celzia. Podľa meteorologickej služby Météo France budú v sobotu teploty ešte stúpať, informovala agentúra DPA.

Vlna horúčav postupuje od juhozápadu regiónom Pays de la Loire a stredným údolím Rhôny a rozširuje sa smerom k Parížskej panve a severovýchodu.

Služba Météo-France vo svojom najnovšom bulletine v piatok o 16.00 h SELČ informovala, že v 14 departementoch je najvyšší (červený) stupeň varovania a v ďalších 56 platí druhý (oranžový) stupeň.

Národný úrad pre lesné hospodárstvo (ONF) v piatok upozornil, že vysoké teploty spojené s nedostatkom vlahy vyvolávajú obavy zo vzniku lesných požiarov. Zakázal preto naplánované exteriérové podujatia pre verejnosť, jazdu áut po lesných cestách a nariadil aj zastaviť práce v lesoch.

Denník Le Monde v tejto súvislosti pripomenul, že mesiac jún je tradične tou časťou roka, keď je návštevnosť v lesoch - napríklad v oblasti Ile-de-France - najvyššia.

DPA dodala, že v súvislosti s horúčavami mestá ako Paríž, Lyon a Štrasburg zaviedli obmedzenia v automobilovej doprave, aby sa znížila koncentrácia ozónu v ovzduší a nariadili aj znížiť maximálnu rýchlosť jazdy.

Parížska radnica tiež umožnila, aby mestské parky zostali otvorené aj v noci a ľudia sa v nich mohli schladiť a osviežiť. Parížske parky sa na noc zvyčajne zatvárajú.

Denník Le Parisien vo svojom piatkovom vydaní napísal, že mnohí ľudia dávajú v horúčavách prednosť práci v klimatizovanej kancelárii pred prácou z domu.

Meteorológovia konštatujú, že ide o najskoršiu vlnu horúčav zaznamenanú vo Francúzsku od roku 1947.

Opakovanie vĺn horúčav, najmä v Európe, je podľa odborníkov priamym dôsledkom globálneho otepľovania, pričom emisie skleníkových plynov zvyšujú intenzitu, trvanie a frekvenciu týchto javov.