Quantcast
< sekcia Zahraničie

Francúzi pri nenosení rúška vo verejných priestoroch riskujú pokutu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Ministerstvo zdravotníctva v nedeľu oznámilo, že porušenie sa môže trestať pokutou 135 eur, čo je takmer dvojnásobok ceny za mesačný lístok v parížskej verejnej doprave.

Paríž 19. júla (TASR) - Ľudia vo Francúzsku budú od pondelka riskovať pokutu 135 eur, ak nebudú dodržiavať nové nariadenie - nosiť rúško vo vnútorných verejných priestoroch. Výšku pokuty oznámila vláda v nedeľu, uviedla tlačová agentúra AFP.

Francúzske úrady zaznamenávajú rýchlejšie šírenie nového koronavírusu v krajine, preto premiér Jean Castex už vo štvrtok vyhlásil, že rúška sa od budúceho týždňa stanú povinné v uzatvorených verejných priestoroch, aby sa tak zabránilo druhej vlne nákazy koronavírusom.

Rúška sa už vyžadujú vo verejnej doprave, ich nenosenie sa trestá pokutou v rovnakej výške.

Francúzsko dosiaľ zaznamenalo vyše 30.150 mŕtvych ľudí, ktorí sa počas pandémie stali obeťami ochorenia COVID-19 spôsobovaného novým druhom koronavírusu.
Ľudia s ochrannými rúškami na tvári na zabránenie šíreniu nového koronavírusu jazdia v metre v Paríži 11. mája 2020.
Foto: TASR/AP

Minister zdravotníctva Oliver Véran v sobotu povedal, že nová povinnosť vstúpi do platnosti v pondelok a bude sa týkať obchodov a supermarketov, trhovísk s čerstvými poľnohospodárskymi produktmi, bánk a ďalších zariadení, kam chodieva verejnosť.

Ministerstvo zdravotníctva v nedeľu oznámilo, že porušenie sa môže trestať pokutou 135 eur, čo je takmer dvojnásobok ceny za mesačný lístok v parížskej verejnej doprave.

Francúzske verejné zdravotníctvo cez víkend upozornilo, že takzvané reprodukčné číslo nového koronavírusu (R0) vzrástlo a je už vyššie ako jeden, čo znamená, že každá nakazená osoba infikuje približne 1,2 osoby.