Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 1. apríl 2023Meniny má Hugo
< sekcia Zahraničie

Francúzsky parlament schválil zavedenie očkovacieho preukazu

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Francúzsky prezident Emmanuel Macron pôvodne predpokladal, že zákon nadobudne účinnosť od 15. januára.

Paríž 17. januára (TASR) – Poslanci dolnej komory francúzskeho parlamentu, Národného zhromaždenia, schválili v nedeľu večer návrh zákona, ktorý zavádza očkovacie preukazy, nahrádzajúce doterajší zdravotný preukaz. Informovali o tom agentúry AFP a AP.

Zákon podporilo 215 poslancov, 58 bolo proti a sedem sa zdržalo hlasovania. Ústredným opatrením novej legislatívy je, že neočkované osoby nad 16 rokov nebudú mať prístup na verejne prístupné miesta, ako sú reštaurácie, kultúrne inštitúcie či prostriedky diaľkovej dopravy.

Vo Francúzsku sa doteraz pri návšteve spomínaných verejných miest vyžadoval tzv. covidpas. Vstup však mali povolený aj neočkované osoby, ak sa preukázali negatívnym výsledkom testu alebo dokladom o prekonaní covidu.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron pôvodne predpokladal, že zákon nadobudne účinnosť od 15. januára. Jeho schválenie sa oneskorilo v dôsledku búrlivých diskusií v Národnom zhromaždení i v Senáte, hornej komore parlamentu. Zatiaľ nie je známy nový termín nadobudnutia účinnosti zákona.

Socialistickí poslanci v nedeľu oznámili, že sa obrátia na Ústavnú radu, ktorá je najvyššou súdnou inštanciou vo Francúzsku. Niektorí kritici namietajú, že očkovací preukaz neprinesie výraznú zmenu, keďže viac ako 91 percent dospelých Francúzov je už plne zaočkovaných.

Proti zavedeniu očkovacieho preukazu protestovali v sobotu vo Francúzsku desaťtisíce ľudí. Na zhromaždení krajne pravicovej strany Les Patriotes (Patrioti) napadla dvoch novinárov agentúry AFP skupina zrejme pravicových extrémistov a vyhrážala sa im zabitím.