Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 1. jún 2023Meniny má Žaneta
< sekcia Zahraničie

Francúzsky parlament uznal hladomor na Ukrajine za genocídu

Francúzska premiérka Élisabeth Bornová vystupuje s prejavom v Národnom zhromaždení v Paríži vo štvrtok 16. marca 2023. Foto: TASR/AP

Vlani v novembri "holodomor" uznal za genocídu aj nemecký parlament a v decembri príslušné uznesenie prijal Európsky parlament.

Paríž 29. marca (TASR) - Francúzske národné zhromaždenie v utorok uznalo hladomor na Ukrajine z 30. rokov minulého storočia za genocídu. TASR o tom informuje na základe správy z webovej stránky denníka Le Monde a vyjadrení predstaviteľov ukrajinskej vlády.

Za uznanie genocídy zahlasovalo 168 poslancov národného zhromaždenia (dolná komora parlamentu) a dvaja boli proti.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok na sociálnej sieti vyjadril Francúzsku poďakovanie.

"Uznanie holodomoru v rokoch 1932-33 za genocídu Ukrajincov francúzskym parlamentom je dôležité a významné," napísal. "Som vďačný Francúzsku sa výrazné prispenie k odkrytiu minulých i súčasných zločinov totalitného Ruska, stanovenie pravdy, spravodlivosti a tým aj zodpovednosti," uviedol.

"Francúzske národné zhromaždenie týmto historickým hlasovaním dalo jasne najavo, že takéto zločiny nikdy nebudú zabudnuté a nesmú sa nikdy opakovať," napísal ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba. Tiež vyjadril poďakovanie za uznanie hladomoru za genocídu a uctenie si pamiatky obetí (Josifa) Stalina a jeho režimu.

Vlani v novembri "holodomor" uznal za genocídu aj nemecký parlament a v decembri príslušné uznesenie prijal Európsky parlament.