Quantcast
< sekcia Zahraničie

Francúzsky prezident vymenoval za novú premiérku Élisabeth Borneovú

Novovymenovaná francúzska premiérka Élisabeth Borneová sa usmieva počas prevzatia funkcie 16. mája 2022 v Paríži. Foto: TASR/AP

Borneová je druhou ženou na premiérskom poste v histórii Francúzska a prvou po viac než 30 rokoch.

Paríž 16. mája (TASR) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok vymenoval novú premiérku Élisabeth Borneovú. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Nahradila vo funkcii Jeana Castexa, ktorý v ten istý deň odovzdal Macronovi svoju demisiu. Išlo o očakávaný krok, keďže vo Francúzsku premiéri spravidla odstupujú na začiatku nového funkčného obdobia hlavy štátu.

Odchádzajúci francúzsky premiér Jean Castex a novovymenovaná francúzska premiérka Élisabeth Borneová 16. mája 2022 v Paríži.
Foto: TASR/AP


Borneová je druhou ženou na premiérskom poste v histórii Francúzska a prvou po viac než 30 rokoch. Až doteraz bola jedinou ženou v tejto funkcii Édith Cressonová, ktorá bola premiérkou v rokoch 1991 – 1992 za prezidenta Francoisa Mitteranda.

Borneová zastávala v predchádzajúcej Macronovej vláde pozíciu ministerky práce. Predtým bola ministerkou dopravy a ministerkou ekologickej transformácie.