Quantcast
< sekcia Zahraničie

Francúzsky súd zablokoval snahu povoliť burkini na kúpaliskách

Na archívnej snímke dvadsaťorčná Nissrine Samaliová ide do mora v celotelových plavkách nazývaných burkini v Marseille. Foto: TASR/AP

Burkini sú na francúzskych štátnych plavárňach a kúpaliskách zakázané z hygienických dôvodov, a nie z náboženských.

Paríž 21. júna (TASR) - Francúzsky najvyšší súd v utorok zablokoval snahu mesta Grenoble umožniť moslimkám nosenie "burkín" na tamojších kúpaliskách. Súd tým podporil vládu, ktorá sa postavila proti kroku tohto mesta. Prípad oživil vo Francúzsku intenzívnu debatu o islame, uviedla tlačová agentúra AFP.

Štátna rada, najvyššia inštancia správneho súdnictva vo Francúzsku, vyhlásila, že "miestna výnimka z pravidiel na uspokojenie náboženských potrieb... ohrozuje správne fungovanie verejných služieb a rovnocenné zaobchádzanie s ich užívateľmi".

Úbor, ktorý si na kúpanie obliekajú niektoré moslimky a ktorý im zakrýva prakticky celé telo a vlasy, je vo Francúzsku spornou záležitosťou - kritici týchto plaviek ich považujú za symbol plazivej islamizácie.

Juhovýchodné mesto Grenoble, vedené starostom zo strany Zelených Éricom Piollom, v máji zmenilo svoje pravidlá pre plavárne a kúpaliská a povolilo všetky typy plaviek, nielen tradičné plavky pre ženy a šortky pre mužov, ktoré boli dovtedy povinné.

"Ide nám len o to, aby si ženy a muži mohli obliecť, čo chcú," vravel vtedy Piolle.

Utorkové rozhodnutie súdu je "víťazstvom práva nad separatizmom, víťazstvom sekularizmu a tým aj celej republiky", napísal na Twitteri francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin. Narážal na zákon uvedený do platnosti vlani, ktorý má pomôcť bojovať proti islamskému radikalizmu.

Prvú búrku okolo plaviek vyvolali už v lete 2016 pokusy niekoľkých starostov miest na juhu Francúzska, keď zakázali burkini na plážach na pobreží Stredozemného mora.

Obmedzenia boli nakoniec zrušené ako "diskriminačné".

Burkini sú na francúzskych štátnych plavárňach a kúpaliskách zakázané z hygienických dôvodov, a nie z náboženských, pričom plavci nemajú počas kúpania žiadnu zákonnú povinnosť skrývať svoje vierovyznanie.

Grenoble nie je prvým francúzskym mestom, ktoré zmenilo pravidlá.

Mesto Rennes v severozápadnom Francúzsku v roku 2019 v tichosti aktualizovalo svoje predpisy pre plavárne a kúpaliská a povolilo burkini i ďalšie typy plaviek.