Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 22. júl 2024Meniny má Magdaléna
< sekcia Zahraničie

FSB: Pri útoku v Moskve zahynulo najmenej 40 ľudí

Príslušník ruskej Rosguardie (Národnej gardy) zabezpečuje priestor pri mohutnom požiari nad Crocus City Hall na západnom okraji Moskvy, Rusko, piatok 22. marca 2024. Foto: TASR/AP

Ruské úrady medzičasom začali vyšetrovať útok ako teroristický čin.

Moskva 22. marca (TASR) - Piatková streľba v moskovskej koncertnej sále Crocus City Hall si vyžiadala najmenej 40 mŕtvych, oznámila Federálna bezpečnostná služba Ruskej federácie (FSB). Ruský telegramový kanál 112 udáva počet obetí 140, pričom však nie je jasné, koľko ľudí z tohto počtu podľa neho zahynulo. Gubernátor Moskovskej oblasti Andrej Vorobiov uviedol, že na mieste zasahuje až 70 záchranárskych tímov, informuje TASR.

Agentúra Reuters píše, že v sále zaútočili piati muži v maskáčoch vyzbrojení automatickými zbraňami. O piatich bradatých útočníkoch v čiapkach a s batohmi na chrbte informuje tiež ruský telegramový kanál Baza.

Hasiči podľa novín Izvestija zachránili zo suterénu budovy 100 ľudí. Svedkovia pre telegramový kanál Mash povedali, že k streľbe došlo paralelne na viacerých miestach budovy, v ktorej sa mal neskôr konať koncert ruskej rockovej skupiny Piknik. Sála má kapacitu pre 6000 divákov. Útočníci údajne zapálili niekoľko sedadiel v hľadisku a oheň sa v dôsledku toho rozšíril po budove. Neskôr sa ozvali aj výbuchy a podľa portálu Meduza sa následne zrútila strecha budovy. Zo vzduchu teraz požiar hasia vrtuľníkmi.

Do budovy vnikli špeciálne jednotky, polícia však zároveň upozorňuje, že tam môžu byť nastražené bomby. Ozbrojenci nachádzajúci sa vnútri môžu mať podľa polície rukojemníkov. Podľa kanála 112 je nástražný systém aj v aute stojacom na parkovisku, na ktorom prišli útočníci.

Ruské úrady medzičasom začali vyšetrovať útok ako teroristický čin.

V reakcii na udalosti v Crocus City Hall zatvorili v Moskve viaceré obchodné centrá. Starosta Moskvy Sergej Sobianin nariadil zrušiť v Moskve počas tohto víkendu všetky športové, kultúrne a iné masové podujatia, napísala agentúra AFP. Obchodné centrá evakuujú aj v Petrohrade, informovala Meduza.