Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Zahraničie

G. Green si nechal elektrickú zubnú vŕtačku patentovať pred 150 rokmi

Ilustračná snímka. Foto: TASR Lukáš Grinaj

Od Greenových čias pokročil vývoj vŕtačiek v každom smere míľovými krokmi.

Kalamazoo/Bratislava 26. januára (TASR) – Iba máloktorý lekársky nástroj vyvoláva u ľudí také nepríjemné predstavy a taký strach ako zubárska vŕtačka. Vynálezcom modernej elektrickej zubnej vŕtačky je George Green z mesta Kalamazoo v americkom štáte Michigan. Patentovať si ju nechal pred 150 rokmi, 26. januára 1875 zásadne zmenil podobu moderného zubárstva.

Korene ošetrovania chrupu sú prekvapivo hlboké a siahajú až do staroveku. V údolí rieky Indus sa našli dôkazy toho, že nositelia harappskej kultúry praktizovali stomatológiu už pred 9000 rokmi, teda ešte skôr. V tom čase sa na vŕtanie používali primitívne vŕtačky poháňané lukom, rekonštrukcia dobových techník však ukázala, že boli efektívne.

Vŕtanie pomocou luku neskôr nahradili ručné vŕtačky. Počet otáčok vrtáku za minútu však bol nízky a pohyboval sa rádovo v desiatkach otáčok.

Výrazným pokrokom pri odstraňovaní zubného kazu bola mechanická naťahovacia vŕtačka, ktorú v roku 1864 vytvoril britský zubár George Fellows Harrington. Nazval ju Erado, čo v latinčine znamená „vyškrabujem“. Poháňal ju mechanizmus, ktorý jej po natiahnutí umožňoval nepretržite fungovať dve minúty. Harrington svoj vynález vylepšoval, novšie verzie mali vymeniteľné hlavice a zahnuté rúčky umožňujúce lepší prístup do ústnej dutiny.

Sláva vŕtačiek Erado však netrvala dlho – boli hlučné a nesedeli dobre v ruke, preto ich rýchlo nahradili iné druhy vŕtačiek. George Green si v roku 1868 nechal patentovať pneumatickú vŕtačku poháňanú dúchadlami ovládanými pedálmi. Pneumatické vŕtačky sú jedným z typov používaných aj v súčasnosti, hoci v porovnaní s pôvodnými prototypmi sú výrazne pokročilejšie a používajú turbínový motor.

Iný americký stomatológ, James B. Morrison, si v roku 1872 nechal patentovať vŕtačku poháňanú nohou ovládaným pedálom. Podobné pedále dodávali energiu aj šijacím strojom, vŕtačkám umožňovali vyvinúť rýchlosť až 2000 otáčok za minútu. Sláva pedálových vŕtačiek však tiež trvala krátko, pretože Green už o tri roky neskôr prišiel s ďalším patentom. Tentoraz vynašiel elektrickú vŕtačku.

Vrtáky (a v niektorých prípadoch aj frézy) elektrickej vŕtačky poháňa elektromotor. Nedokáže dosiahnuť také vysoké rýchlosti ako turbínový motor (250.000 až 420.000 otáčok za minútu, v niektorých prípadoch dokonca až 800.000), no v porovnaní s ním má vyšší krútiaci moment – dokáže si udržať otáčky aj pri zaťažení a rýchlosť frézy kolíše menej výrazne.

Moderné vysokorýchlostné elektrické dentálne vŕtačky dosahujú rýchlosti desiatok až stoviek tisíc otáčok za minútu, hoci, samozrejme, dokážu pracovať aj pri nižších rýchlostiach. Úpravu rýchlosti zaisťujú mechanické prevody. Kým však v minulosti mohli dosiahnuť rýchlosť 3000 otáčok za minútu, istý čas to trvalo – podarilo sa to roku 1914.

Od Greenových čias pokročil vývoj vŕtačiek v každom smere míľovými krokmi. Moderné vŕtačky umožňujú nielen použitie vysokých otáčok, ale aj rôznych nadstavcov, napríklad s osvetlením alebo chladením. Moderné vrtáky a frézy sa vyrábajú z extrémne odolných a tvrdých materiálov ako sú diamanty alebo karbid volfrámu.

Vynález elektrickej zubnej vŕtačky zaistil pacientom väčšie pohodlie a bezpečnosť pri ošetrení, zatiaľ čo stomatológom poskytol výkonný nástroj, ktorý im umožňuje účinnejšie liečiť svojich pacientov. Mnohým ľuďom však pri predstave návštevy zubára napriek tomu naďalej naskakujú zimomriavky.

- Slovenskí hokejisti neuspeli ani vo svojom druhom zápase v rámci záverečného bloku prípravy MS 2025. Po štvrtkovej prehre 3:4 po predĺžení nestačili v Herisau na domáce Švajčiarsko ani v piatok, keď podľahli 3:5.

- Spoločná európska mena nadviazala na konci týždňa na štvrtkové (10. 4.) posilnenie a pokračovala v raste, pričom jej kurz sa dostal najvyššie od začiatku roka 2022.

- V Nemecku sa šíri ďalej na sever agresívny druh mravca, ktorý ohrozuje budovy a infraštruktúru. TASR o tom píše podľa piatkovej správy agentúry DPA.

- Prezident SR Peter Pellegrini v piatok prijal v Prezidentskom paláci bývalého prezidenta ČR Miloša Zemana.

- Leteckí záchranári zasahovali v piatok predpoludním v bratislavskej mestskej časti Vajnory, kde na stavbe diaľnice došlo k zavaleniu robotníka stavebným materiálom. Zraneného 27-ročného muža po prvotnom ošetrení transportovali vrtuľníkom do nemocnice v Ružinove.

- Spojenci Ukrajiny jej v piatok prisľúbili novú vojenskú pomoc vo výške 21 miliárd eur. Po rokovaní Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny v Bruseli to uviedol britský minister obrany John Healey. TASR o tom píše podľa správ agentúr Reuters a DPA a stanice BBC.

- V súvislosti s nákazou slintačky a krívačky (SLAK) vznikne dohľadové monitorovacie centrum. Bude pôsobiť ako hlavné veliace centrum reakcie štátu na vzniknutú situáciu. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Nemecko v strednodobom a dlhodobom horizonte dodá Ukrajine viac ako 1100 pozemných radarových systémov na detekciu lietadiel, ako aj ďalšie protilietadlové raketové systémy Iris-T.

- Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) predstavil vecný zámer nového zákona o vysokých školách (VŠ).

- Opozičná SaS vyzýva na prehodnotenie a revíziu akčných plánov k Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 na roky 2025 - 2027, ktoré schválila vláda ešte v decembri 2024.

- Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Dunajskej Strede vydala opatrenia týkajúce sa núdzovej supresívnej vakcinácie a následného pristúpenia k nevyhnutnej depopulácii chovu hovädzieho dobytka v Dolnom Štále.

- Čína v piatok oznámila odvetné opatrenia a od soboty (12. 4.) zvýši clá na tovar z USA z 84 % na 125 %. To ešte viac vystupňuje obchodnú vojnu medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. TASR o tom informuje na základe správ AP a AFP.

- Poľské ministerstvo spravodlivosti v piatok zverejnilo odtajnené dokumenty týkajúce sa nákupu sledovacieho systému Pegasus zo zdrojov Fondu spravodlivosti, ktorý je určený na pomoc obetiam trestných činov.

- Transakčná daň škodí slovenským podnikom vo veľmi nevhodnej chvíli. Máme tu obchodnú vojnu, Trumpove clá a potrebujeme robiť všetko pre to, aby sme našu ekonomiku diverzifikovali a podporili, vyjadril sa Michal Truban z PS.

- Slovenská pošta vydá v piatok poštovú známku „Technické pamiatky: Bratislavský propeler“.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie na 33. schôdzi prebratím návrhu k zmene štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Obsahuje najmä technické zmeny.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.