< sekcia Zahraničie

Gambia podala na medzinárodnom súde OSN žalobu na Mjanmarsko

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Žaloba ďalej žiada, aby ICJ nariadil opatrenia na okamžité zastavenie genocídneho správania Mjanmarska.

Haag 11. novembra (TASR) - Gambia podala v pondelok na Medzinárodnom súdnom dvore (ICJ) v Haagu žalobu na Mjanmarsko, v ktorej ho obvinila zo spáchania genocídy počas zásahov proti tamojšej moslimskej menšine Rohingov. Informoval o tom minister spravodlivosti Gambie Abubacarr Tambadou, píše agentúra Reuters.

Gambia žalobu podala v mene Organizácie islamskej spolupráce (OIC), doplnila agentúra AP. Žaloba ďalej žiada, aby ICJ nariadil opatrenia na "okamžité zastavenie genocídneho správania Mjanmarska", píše sa v pondelňajšom vyhlásení právnikov z Gambie.

Reuters pripomenul, že Gambia aj Mjanmarsko sú signatármi Dohovoru o zabránení a trestaní zločinu genocídy z roku 1948, ktorý nielenže zakazuje štátom páchať genocídu, taktiež núti všetky signatárske štáty, aby predchádzali páchaniu genocídy a trestali ho.

ICJ je najvyššou právnou inštitúciou Organizácie Spojených národov, ktorá rozhoduje v sporoch medzi štátmi.

Rohinskí teroristi na mjanmarskom administratívnom území Jakchainský štát zaútočili 25. augusta 2017 na policajné a armádne stanovištia. Mjanmarská armáda následne spustila odvetnú operáciu.

Z Jakchainského štátu ušlo v dôsledku operácií mjanmarskej armády do susedného Bangladéša viac ako 800.000 Rohingov.

OSN na jar tohto roka vyhlásila, že hlavní velitelia mjanmarskej armády by mali byť trestne stíhaní pre možnú genocídu spáchanú voči tejto menšine.