Quantcast
< sekcia Zahraničie

Gambia stopla používanie sirupu na báze paracetamolu po úmrtí 28 detí

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

V liste, ktorý Bittaye zaslal tento týždeň šéfom regionálnych zdravotníckych úradov, ako aj konkrétnych nemocníc a kliník, uviedol ako ďalšiu možnú príčinu úmrtí detí baktériu E. coli.

Banjul 10. septembra (TASR) - Gambijské ministerstvo zdravotníctva požiadalo nemocnice, aby prestali používať sirup na báze paracetamolu. Došlo k tomu po tom, ako v tejto krajine zomrelo na zlyhanie obličiek prinajmenšom 28 detí.

"Máme (dostatočné) klinické dôkazy na to, aby sme podozrievali, že sirup na báze paracetamolu môže byť jedným z vinníkov (úmrtí)," povedal v piatok agentúre AFP Mustapha Bittaye, šéf zdravotníckych služieb v Gambii. "Našim zamestnancom radíme, aké lieky majú podávať, kým dôjde k ukončeniu vyšetrovania," dodal.

V liste, ktorý Bittaye zaslal tento týždeň šéfom regionálnych zdravotníckych úradov, ako aj konkrétnych nemocníc a kliník, uviedol ako ďalšiu možnú príčinu úmrtí detí baktériu E. coli. Vyzval ich, aby v zdravotníckych zariadeniach podporovali umývanie rúk a odporučil im, aby zmienený sirup nahradili tabletkami s paracetamolom.

Prinajmenšom 28 detí už zomrelo na akútne zlyhanie obličiek. Išlo o deti vo veku päť mesiacov až štyri roky. Ministerstvo zdravotníctva o tom informovalo vo svojej správe už 8. augusta, pričom neuviedlo, kedy k zmieneným úmrtiam došlo. Incidenty začali príslušné úrady vyšetrovať 19. júla.