< sekcia Zahraničie

Generálny prokurátor odvolal človeka, ktorý vyšetroval Majdan

Na archívnej snímke ukrajinskí vojaci pokladú kvety k pamätníku obetí, ktoré zahynuli pri potyčkách s bezpečnostnými jednotkami na Námestí nezávislosti (Majdan) pri príležitosti 4. výročia vypuknutia protestov na Majdane 21. novembra 2017 v Kyjeve. Foto: TASR/AP

Podľa zatiaľ predbežných informácií bol odvolaný aj prokurátor Oleksij Donskoj, ktorý takisto vyšetroval streľbu do demonštrantov na Majdane.

Kyjev 23. októbra (TASR) - Ukrajinský generálny prokurátor Ruslan Riabošapka odvolal z funkcie vedúceho špecializovaného vyšetrovacieho oddelenia úradu generálnej prokuratúry Serhija Horbaťuka. Ten vyšetroval aj streľbu do demonštrantov na Námestí nezávislosti v Kyjeve vo februári 2014.

"Nevidel som nariadenie, ale personálne oddelenie ma informovalo o prepustení telefonicky," uviedol Horbaťuk pre médiá. Citoval ho webový portál televízie 112 Ukrajina.

Podľa zatiaľ predbežných informácií bol odvolaný aj prokurátor Oleksij Donskoj, ktorý takisto vyšetroval streľbu do demonštrantov na Majdane.

Horbaťuk v auguste 2019 obvinil vedenie generálnej prokuratúry z likvidácie vyšetrovacieho mechanizmu v prípade streľby na Majdane v roku 2014. Podľa Horbaťuka takéto rozhodnutie ničí súčasný, dobre definovaný mechanizmus a nepovedie len k oneskoreniu, ale aj k zmareniu vyšetrovania.

Ruslan Riabošapka 22. októbra oznámil, že v rámci úradu generálnej prokuratúry zriadi oddelenie procesného riadenia. Bude sa zaoberať prípadmi spojenými s trestnými činmi spáchanými počas masových protestov na Majdane v rokoch 2013 - 2014.