Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér
< sekcia Zahraničie

Generálny tajomník OSN odsúdil útok na iránsky konzulát v Sýrii

Na archívnej snímke Antonio Guterres. Foto: TASR/AP

Pri útoku, z ktorého Irán obvinil Izrael, zahynulo najmenej 13 osôb.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
New York/Damask 2. apríla (TASR) - Generálny tajomník OSN António Guterres v utorok odsúdil pondelkový útok na iránsky konzulát v sýrskej metropole Damask. Uviedol to jeho hovorca a TASR prináša informáciu na základe spravodajstva agentúry AFP.

Guterres pripomenul zásadu nedotknuteľnosti diplomatických a konzulárnych zariadení aj ich personálu. "Tento princíp je nutné rešpektovať v každom prípade, v súlade s medzinárodným právom," dodal Guterresov hovorca Stéphane Dujarric.

Pri útoku, z ktorého Irán obvinil Izrael, zahynulo najmenej 13 osôb. Iránske Revolučné gardy uviedli, že v Damasku prišiel o život aj brigádny generál Mohammad Rezá Záhedí, jeden z veliteľov jednotiek Kuds. Zahynul aj jeho zástupca, brigádny generál Mohammad Hádí Hádží Rahímí.

Najvyšší iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí pohrozil v utorok Izraelu za smrť dvoch iránskych generálov odvetou. Útok už predtým odsúdil aj iránsky prezident Ebráhím Raísí, ktorý ho označil za "zbabelý zločin".

Tel Aviv opakovane cieli na vojenských predstaviteľov Iránu, ktorý podporuje militantné skupiny bojujúce proti Izraelu. Podľa agentúry AP však skutočnosť, že pondelkový útok zasiahol diplomatickú misiu, signalizuje stupňovanie konfliktu.