Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 3. apríl 2025Meniny má Richard
< sekcia Zahraničie

Globálna mládežnícka kresťanská organizácia vznikla pred 180 rokmi

Ilustračná fotografia. Foto: TERAZ.sk

Je síce založená na kresťanských princípoch, kladie si však za úlohu byť k dispozícii pre všetkých mladých ľudí bez ohľadu na náboženstvo a pritom nevykonávať cielenú misionársku činnosť.

Londýn/Bratislava 5. júna (TASR) - Má viac ako 65 miliónov členov v 120 krajinách sveta, takmer 90.000 zamestnancov, približne 920.000 dobrovoľníkov a 12.000 pobočiek po celom svete.

Je síce založená na kresťanských princípoch, kladie si však za úlohu byť k dispozícii pre všetkých mladých ľudí bez ohľadu na náboženstvo a pritom nevykonávať cielenú misionársku činnosť.

Vo štvrtok 6. júna uplynie 180 rokov od vzniku organizácie Young Men's Christian Association (Kresťanské združenie mladých mužov), známu pod skratkou YMCA.

Založil ju 6. júna 1844 v londýnskom kostole sv. Pavla obchodník a súkenník George Williams spolu s jedenástimi priateľmi. Mal vtedy 23 rokov.

Jej cieľom bola kresťanská pomoc mladým ľuďom "strateným" v preindustrializovanom a odľudštenom prostredí anglických miest. V roku 1855 vznikla v Londýne aj dievčenská obdoba YWCA (Young Women 'Christian Association).

Williamsova myšlienka vyrástla zo stretnutí, ktoré organizoval v rámci čítania Biblie medzi svojimi spolupracovníkmi. To ho viedlo k myšlienke založenia organizácie YMCA za účelom "zlepšovania duchovného stavu mladých mužov zaoberajúcich sa súkenníctvom, vyšívaním a inými remeslami".

YMCA spojila kázanie na uliciach a distribúciu náboženských traktátov so sociálnou službou. Filantropi ich považovali za miesta pre zdravú rekreáciu, ktorá ochráni mládež pred pokušením alkoholu, hazardných hier a prostitúcie a ktorá bude podporovať dobré občianstvo.

Organizácia sa rozšírila mimo Spojeného kráľovstva čiastočne vďaka Veľkej výstave v roku 1851, prvej zo série svetových veľtrhov, ktorá sa konala v Hyde Parku v Londýne.

Myšlienku vytvorenia skutočne globálneho hnutia s medzinárodným ústredím inicioval Henry Dunant, tajomník YMCA Ženeva, ktorý neskôr založil Medzinárodný výbor Červeného kríža a získal prvú Nobelovu cenu za mier v roku 1901. Dunant úspešne presvedčil YMCA Paris, aby zorganizovala prvú svetovú konferenciu YMCA. Konferencia sa konala v auguste 1855 a zišlo sa na nej 99 mladých delegátov z deviatich krajín, ktorá sa konala pred výstavou Universelle (1855).

Diskutovali o vstupe do federácie s cieľom posilniť spoluprácu medzi jednotlivými spoločnosťami YMCA. Toto znamenalo začiatok Svetovej aliancie YMCA. Konferencia prijala Parížsky základ, spoločnú misiu pre všetky súčasné a budúce národné YMCA. Jeho motto bolo prevzaté z Biblie: "Aby všetci boli jedno".

V roku 1894 mala YMCA už viac ako 500.000 členov v 34 krajinách. V tom istom roku bol Williams kráľovnou Viktóriou povýšený do rytierskeho stavu a mestská rada Londýna ho za jeho životné dielo menovala čestným občanom mesta.

V Československu pôsobila YMCA od druhej polovice 19. storočia pod názvom "Kresťanský spolok mladíkov" alebo "Kresťanské združenie mládeže".

Niekoľko rokov fungovala aj ako YMCA v rámci Československej légie v Rusku. Jej činnosť sa však rozšírila najmä v civilnom sektore. Dcéra prezidenta republiky Alice Masaryková podnietila v roku 1921 založenie československých odnoží organizácií YMCA a YWCA.

V Prahe, Brne a Bratislave vybudovala rekreačné strediská. YMCA aj YWCA sa v období prvej Československej republiky (ČSR) zaslúžili o rozvoj volejbalu a basketbalu, neskôr i ďalších športov. Obe organizácie mali u nás pred 2. svetovou vojnou približne 20.000 členov.

V roku 1951 bola komunistickým režimom nútená svoju činnosť ukončiť, ktorú obnovila až v roku 1990 po Nežnej revolúcii.

Prezident: Odkaz obetí fašizmu je aktuálny aj v súčasnosti

Prezident pripomenul, že tento rok si nepripomíname iba 80. výročie ukončenia druhej svetovej vojny, ale aj oslobodenie Bratislavy a ďalších miest a obcí v rámci celého Slovenska.

- Letecký útvar Ministerstva vnútra (MV) SR prostredníctvom aktivácie modulu EURACARE Flight & Shelter v stredu evakuoval 13 pediatrických pacientov pochádzajúcich z Pásma Gazy spolu s ich rodinnými príslušníkmi.

- Pozostalí po policajtoch a vojakoch budú k vyplácanému úmrtnému dostávať aj príplatok. Pôjde o jednorazovú sociálnu dávku vo výške 50.000 eur.

- Alexandra Ovečkina delia už iba dva góly od vyrovnania historického zápisu v hokejovej NHL. V noci na štvrtok skóroval v treťom dueli za sebou a dostal sa na métu 892 gólov v základnej časti.

- Maďarská vláda sa rozhodla ukončiť členstvo v Medzinárodnom trestnom súde (ICC). Vo štvrtok to potvrdil šéf úradu vlády Gergely Gulyás. V ten istý deň do Maďarska pricestoval izraelský premiér Benjamin Netanjahu, na ktorého ICC vydal zatykač.

- Spoločnosť Volkswagen (VW) Slovakia uzavrela rok 2024 so solídnymi výsledkami. Obrat sa zvýšil medziročne o 6 % na 12,5 miliardy eur a zisk pred zdanením o 11 % na 355 miliónov eur.

- Ruská generálna prokuratúra prostredníctvom svojho účtu na sociálnej sieti Telegram označila za nežiadúcu činnosť neziskovej organizácie na podporu prevencie pred vírusom HIV. Jej zakladateľom je hudobník Elton John. Informuje TASR podľa správy ruskej agentúry TASS.

- Lekár z Kliniky plastickej chirurgie v Nemocnici Ružinov v Bratislave mal pozitívny výsledok na nedovolené látky.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali štvrtkové rokovanie termínovaným bodom, a to vládnym návrhom zákona o podpore prioritných okresov, ktorého predkladateľom je Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

- Záver stredajšieho istanbulského futbalového derby medzi Fenerbahce a Galatasarayom (1:2) priniesol bizarný incident. Tréner domácich Jose Mourinho po konci štvrťfinálového duelu Tureckého pohára napadol kormidelníka hostí Okana Buruka, ktorého potiahol za nos.

- Slovenská verejnosť a kultúrna obec sa vo štvrtok rozlúči s popredným filmovým, divadelným a rozhlasovým hercom Štefanom Kvietikom.

- Pri príležitosti 80. výročia oslobodenia Kremnice sprístupnia vo štvrtok v Štátnom archíve v Banskej Bystrici, pracovisko Archív Kremnica, verejnosti výstavu s názvom Oslobodenie Slovenska 1945.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pricestoval vo štvrtok skoro ráno do Maďarska. S odvolaním sa na status maďarského ministra Kristófa Szalaya-Bobrovniczkého o tom informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Palestínske militantné hnutie Hamas Hnutie odmietlo najnovší izraelský návrh na prímerie v palestínskom Pásme Gazy, uviedli v stredu pre agentúru AFP dvaja predstavitelia tohto hnutia, píše TASR.

- Hokejisti Caroliny Hurricanes a Toronta Maple Leafs si v noci na štvrtok zabezpečili účasť v play off NHL. Carolina zdolala doma Washington Capitals 5:1.

- Viaceré západné štáty považujú clá, ktoré americký prezident Donald Trump zaviedol na obchodných partnerov USA, za nesprávny krok a chcú sa pokúsiť o dohodu s USA. Vyplýva to z prvých reakcií západných politikov na Trumpovo.

- Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noël Barrot v stredu varoval, že vojenská konfrontácia s Iránom bude „takmer nevyhnutná“, ak rozhovory o jeho jadrovom programe budú neúspešné.

- Nové clá, ktorých zavedenie prezident USA Donald Trump oznámil v stredu vo Washingtone, začnú platiť 5. a 9. apríla. S odvolaním sa na Biely dom o tom informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Väčšina poslancov Európskeho parlamentu chce, aby Európska únia reagovala rozhodne na ruskú agresiu na Ukrajine, konflikt na Blízkom východe aj na návrat tzv. veľmocenskej politiky. Vyplýva to zo stredajšieho vyhlásenia EP, na ktoré sa odvoláva TASR.

- Členské štáty NATO v prvých troch mesiacoch tohto roka prisľúbili Ukrajine bezpečnostnú pomoc za viac než 20 miliárd dolárov, oznámil v stredu generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Mark Rutte.

- Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo štvrtok uviedla, že EÚ je pripravená reagovať na nové colné tarify, ktoré v stredu 2. apríla oznámil americký prezident Donald Trump.