Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 14. apríl 2025Meniny má Justína
< sekcia Zahraničie

Globálna mládežnícka kresťanská organizácia vznikla pred 180 rokmi

Ilustračná fotografia. Foto: TERAZ.sk

Je síce založená na kresťanských princípoch, kladie si však za úlohu byť k dispozícii pre všetkých mladých ľudí bez ohľadu na náboženstvo a pritom nevykonávať cielenú misionársku činnosť.

Londýn/Bratislava 5. júna (TASR) - Má viac ako 65 miliónov členov v 120 krajinách sveta, takmer 90.000 zamestnancov, približne 920.000 dobrovoľníkov a 12.000 pobočiek po celom svete.

Je síce založená na kresťanských princípoch, kladie si však za úlohu byť k dispozícii pre všetkých mladých ľudí bez ohľadu na náboženstvo a pritom nevykonávať cielenú misionársku činnosť.

Vo štvrtok 6. júna uplynie 180 rokov od vzniku organizácie Young Men's Christian Association (Kresťanské združenie mladých mužov), známu pod skratkou YMCA.

Založil ju 6. júna 1844 v londýnskom kostole sv. Pavla obchodník a súkenník George Williams spolu s jedenástimi priateľmi. Mal vtedy 23 rokov.

Jej cieľom bola kresťanská pomoc mladým ľuďom "strateným" v preindustrializovanom a odľudštenom prostredí anglických miest. V roku 1855 vznikla v Londýne aj dievčenská obdoba YWCA (Young Women 'Christian Association).

Williamsova myšlienka vyrástla zo stretnutí, ktoré organizoval v rámci čítania Biblie medzi svojimi spolupracovníkmi. To ho viedlo k myšlienke založenia organizácie YMCA za účelom "zlepšovania duchovného stavu mladých mužov zaoberajúcich sa súkenníctvom, vyšívaním a inými remeslami".

YMCA spojila kázanie na uliciach a distribúciu náboženských traktátov so sociálnou službou. Filantropi ich považovali za miesta pre zdravú rekreáciu, ktorá ochráni mládež pred pokušením alkoholu, hazardných hier a prostitúcie a ktorá bude podporovať dobré občianstvo.

Organizácia sa rozšírila mimo Spojeného kráľovstva čiastočne vďaka Veľkej výstave v roku 1851, prvej zo série svetových veľtrhov, ktorá sa konala v Hyde Parku v Londýne.

Myšlienku vytvorenia skutočne globálneho hnutia s medzinárodným ústredím inicioval Henry Dunant, tajomník YMCA Ženeva, ktorý neskôr založil Medzinárodný výbor Červeného kríža a získal prvú Nobelovu cenu za mier v roku 1901. Dunant úspešne presvedčil YMCA Paris, aby zorganizovala prvú svetovú konferenciu YMCA. Konferencia sa konala v auguste 1855 a zišlo sa na nej 99 mladých delegátov z deviatich krajín, ktorá sa konala pred výstavou Universelle (1855).

Diskutovali o vstupe do federácie s cieľom posilniť spoluprácu medzi jednotlivými spoločnosťami YMCA. Toto znamenalo začiatok Svetovej aliancie YMCA. Konferencia prijala Parížsky základ, spoločnú misiu pre všetky súčasné a budúce národné YMCA. Jeho motto bolo prevzaté z Biblie: "Aby všetci boli jedno".

V roku 1894 mala YMCA už viac ako 500.000 členov v 34 krajinách. V tom istom roku bol Williams kráľovnou Viktóriou povýšený do rytierskeho stavu a mestská rada Londýna ho za jeho životné dielo menovala čestným občanom mesta.

V Československu pôsobila YMCA od druhej polovice 19. storočia pod názvom "Kresťanský spolok mladíkov" alebo "Kresťanské združenie mládeže".

Niekoľko rokov fungovala aj ako YMCA v rámci Československej légie v Rusku. Jej činnosť sa však rozšírila najmä v civilnom sektore. Dcéra prezidenta republiky Alice Masaryková podnietila v roku 1921 založenie československých odnoží organizácií YMCA a YWCA.

V Prahe, Brne a Bratislave vybudovala rekreačné strediská. YMCA aj YWCA sa v období prvej Československej republiky (ČSR) zaslúžili o rozvoj volejbalu a basketbalu, neskôr i ďalších športov. Obe organizácie mali u nás pred 2. svetovou vojnou približne 20.000 členov.

V roku 1951 bola komunistickým režimom nútená svoju činnosť ukončiť, ktorú obnovila až v roku 1990 po Nežnej revolúcii.

Prezident udelil milosť mužovi, ktorý spôsobil dopravnú nehodu

Matúš C. bol odsúdený za spáchanie prečinov z nedbanlivosti pri vedení motorového vozidla. V dôsledku zlého technického stavu vozovky a zlej techniky jazdy v daždivom počasí dostal v zákrute šmyk.

,aktualizované 

- V americkom štáte New York havarovalo malé lietadlo so šiestimi ľuďmi, informovali miestne úrady a média.

- Južná Kórea a Vietnam odsúhlasili rozšírenie hospodárskej spolupráce po stretnutí ministrov.

- Európska komisia (EK) oznámila nový trojročný finančný balík pomoci pre Palestínčanov v celkovej hodnote až 1,6 miliardy eur, informuje TASR.

- Opozičná strana SaS víta rozhodnutie prezidenta SR Petra Pellegriniho vetovať novelu zákona, ktorá zavádza pre generálneho prokurátora nárok na výsluhový dôchodok po štyroch rokoch funkčného obdobia. Vyplýva to z vyjadrenia poslanca Národnej rady SR Ondreja Dostála.

- Vo veku 88 rokov zomrel 10. apríla jeden z najvýznamnejších odborníkov na internú medicínu Jaroslav Daniška.

- Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) chce iniciovať poslanecký prieskum v Štatistickom úrade (ŠÚ) SR. Podľa šéfa PS Michala Šimečku totiž úrad, respektíve Infostat, pracuje ako „PR agentúra“ Smeru-SD.

- Ďalšie kolo nepriamych rokovaní medzi Spojenými štátmi a Iránom o jadrovom programe Teheránu sa uskutoční v sobotu v Ríme.

- Prezident SR Peter Pellegrini udelil z humánnych dôvodov milosť 43-ročnému mužovi, ktorý z nedbanlivosti zapríčinil dopravnú nehodu a jednou z jej obetí bol aj jeho jediný desaťročný syn. Ide o prvú milosť udelenú súčasnou hlavou štátu.

- Premiér Malajzie a rotujúci predseda Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) Anwar Ibrahim oznámil, že sa tento týždeň stretne so šéfom mjanmarskej junty Min Aun Hlainom v thajskom Bangkoku.

- Hygienici zaznamenali počas uplynulého týždňa medzi členmi komunity žijúcej v podmienkach s nízkym hygienickým štandardom na Kračanskej ceste v Dunajskej Strede šesť nových prípadov ochorenia na vírusovú hepatitídu typu A.

- Návrh k novele zákona o neziskových organizáciách môže neprimerane zasiahnuť do základných práv a slobôd. Vyplýva to zo stanoviska verejného ochrancu práv (VOP) Róberta Dobrovodského, ktorý o ňom v pondelok listom informoval poslancov Národnej rady SR.

- Transakčnú daň, ktorá funguje od 1. apríla, by bolo treba zrušiť. Uviedol to v pondelok v Bratislave prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini na konferencii Vizio Energo.

- Pri požiari v meste Pszow v Sliezskom vojvodstve neďaleko Ostravy zahynulo päť ľudí, z horiaceho objektu sa podarilo evakuovať 12 osôb.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začínajú štvrtý rokovací týždeň aktuálnej 33. schôdze už v pondelok. V úvode dňa diskutujú o návrhu novely zákona o dani z finančných transakcií z dielne opozičnej SaS, ktorá má odstrániť nerovnosť medzi subjektmi v zdravotníctve.

- Bývalý juhokórejský prezident Jun Sok-jol na súde obhajoval svoje rozhodnutie zaviesť stanné právo.

- V blízkosti železničnej stanice Bratislava predmestie zrazil nákladný vlak muža, ktorý mu vošiel do jazdnej dráhy.

- Ministri práce a sociálnych vecí členských štátov EÚ budú na neformálnom zasadnutí vo Varšave rokovať o dopadoch digitalizácie na trh práce, integrácii znevýhodnených skupín a rovnosti na pracovisku.

- Americký prezident Donald Trump v nedeľu uviedol, že očakáva, že urobí rozhodnutie o Iráne veľmi rýchlo. Vyjadril sa po tom, ako obe krajiny oznámili, že ich rozhovory v Ománe boli v sobotu pozitívne a konštruktívne a že sa dohodli na ďalšom stretnutí tento týždeň.

- Konzervatívny ekvádorský prezident Daniel Noboa zvíťazil v nedeľňajšom druhom kole volieb novej hlavy štátu, oznámila volebná komisia. Jeho ľavicová vyzývateľka Luisa Gonzálezová však odmietla uznať výsledky a tvrdila, že došlo k podvodu.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby navštívil jeho krajinu a lepšie tak pochopil devastáciu, ktorú spôsobuje invázia Ruska. Informovala o tom agentúra AFP, na ktorú sa odvoláva TASR.