< sekcia Zahraničie

Grécka pravoslávna cirkev: Joga je nezlučiteľná s našou vierou

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Grécko v máji postupne začalo s uvoľňovaním karanténnych opatrení, ktoré boli v dôsledku šíriacej sa pandémie v platnosti od marca.

Atény 3. júna (TASR) - Grécka pravoslávna cirkev odmieta jogu ako spôsob odbúravania stresu z karantény a izolácie. Táto meditačná prax je podľa cirkevných predstaviteľov navyše "absolútne nezlučiteľná s kresťanskou vierou", informovala v stredu agentúra AFP.

"Joga je absolútne nezlučiteľná s našou pravoslávnou vierou a nemá miesto v živote kresťanov," uviedla v stanovisku Svätá synoda, ktorá je najvyšším orgánom gréckej pravoslávnej cirkvi.

"Joga tvorí základ hinduistického náboženstva ... nejde o 'druh fyzického cvičenia'," uviedla synoda a dodala, že sa rozhodla zasiahnuť po tom, čo rôzne médiá odporúčali jogu ako prostriedok na odbúravanie stresu počas koronavírusovej pandémie.

Grécko v máji postupne začalo s uvoľňovaním karanténnych opatrení, ktoré boli v dôsledku šíriacej sa pandémie v platnosti od marca. Pandémiu zvláda v porovnaní s ostatnými štátmi EÚ relatívne dobre, keďže krajina s 11 miliónmi obyvateľov doposiaľ eviduje 175 úmrtí a 2915 nakazených.

Pravoslávna cirkev je jednou z najvplyvnejších inštitúcií v Grécku. Svoje záujmy dokáže presadzovať v politike či justícii a popiera tvrdenia iných náboženstiev, že im cielene preberá veriacich prostredníctvom tzv. proselytizmu. Na začiatku pandémie vyvolala kritiku tvrdením, že nový koronavírus sa nešíri svätým prijímaním.