Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 22. júl 2024Meniny má Magdaléna
< sekcia Zahraničie

Grécka pravoslávna cirkev vyzvala veriacich, aby sa dávali zaočkovať

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Jakub Kotian

Účastníci cirkevnej synody spísali pastiersky list, ktorý pozostáva z 12 otázok a odpovedí súvisiacich s vakcináciou proti ochoreniu COVID-19.

Atény 21. júla (TASR) - Grécka pravoslávna cirkev vyzvala veriacich, aby sa nechali zaočkovať proti koronavírusu, a odmietla rozšírené konšpiračné teórie týkajúce sa vakcín. Informovala o tom v stredu agentúra DPA.

Účastníci cirkevnej synody spísali pastiersky list, ktorý pozostáva z 12 otázok a odpovedí súvisiacich s vakcináciou proti ochoreniu COVID-19. Okrem medicínskych aspektov očkovania – napríklad účinnosti existujúcich vakcín voči variantu delta – text priamo vystupuje aj voči viacerým neovereným domnienkam a konšpiračným teóriám.

"Vakcíny proti koronavírusu neobsahujú mikročipy. Ide o nepravdivé fámy založené na dezinformačných kampaniach šírených prostredníctvom internetu," uvádza sa v štvorstranovom liste, ktorý bude verejne prečítaný v chrámoch gréckej pravoslávnej cirkvi. Jeho znenie zverejnil v utorok večer grécky denník Kathimerini.

V Grécku v poslednom čase prudko vzrástol počet nakazených koronavírusom, zatiaľ čo záujem o očkovanie klesá. Skeptický postoj k vakcínam často zaujímajú práve nábožensky orientovaní ľudia.

K pravoslávnej cirkvi sa podľa agentúry DPA oficiálne hlási približne 95 percent Grékov. Podpora očkovania zo strany cirkvi by preto mohla byť významným impulzom pre očkovaciu kampaň, uvádza agentúra DPA.

Grécka vláda už zaviedla povinné očkovanie pre zdravotníkov a zamestnancov domovov sociálnej starostlivosti. Okrem toho sa snaží pozitívne motivovať mladých ľudí, ktorým za očkovanie sľubuje finančný príspevok 150 eur.