Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. júl 2024Meniny má Oľga
< sekcia Zahraničie

Grécke úrady evakuovali niekoľko obcí, ohrozujú ich lesné požiare

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Na juhu polostrova, 150 až 250 kilometrov juhozápadne od Atén, zaznamenali najmenej štyri rozsiahle požiare.

Atény 21. júna (TASR) - Hasiči na Peloponézskom polostrove v Grécku v piatok bojovali s lesnými požiarmi, ktoré sa stále šíria pôsobením silného vetra. Miestne úrady preto museli pristúpiť k evakuácii niekoľkých ohrozených obcí. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Na juhu polostrova, 150 až 250 kilometrov juhozápadne od Atén, zaznamenali najmenej štyri rozsiahle požiare. Desiatky hasičov sa snažili uhasiť plamene aj v blízkosti elektrárne pri meste Megalopoli, pričom zasahovalo 12 vozidiel, šesť lietadiel a dve helikoptéry. "Podmienky sú mimoriadne náročné. Rýchlosť vetra v niektorých oblastiach presiahla 95 kilometrov za hodinu," uviedol hovorca národnej hasičskej a záchrannej služby Vassilis Vathrakogiannis. Celkovo už zaznamenali "45 požiarov naprieč krajinou," doplnil hovorca.

Grécke úrady od stredy upozorňujú na zvýšené riziko požiarov v dôsledku silného vetra a vysokých teplôt, ktoré v niektorých oblastiach dosahujú 40 stupňov Celzia. Dve obce a tri súkromné školy neďaleko mesta Koropi evakuovali už v stredu pre požiar vzdialený 30 kilometrov od hlavného mesta.

Grécko sa pripravuje na sezónu letných požiarov už niekoľko týždňov vopred. Po najteplejšej zime v histórii však prišla do Grécka minulý týždeň aj najskoršia vlna horúčav. Stúpajúce teploty tak predlžujú sezónu požiarov a následkom sú aj rozsiahlejšie plochy zasiahnuté plameňmi, vysvetlila Medzivládna panelová komisia pre zmenu klímy OSN.