< sekcia Zahraničie

Počas protestov v Grécku zatkli deväť ľudí, šesť policajtov sa zranilo

Členovia poriadkovej polície sa snažia uhnúť zápalným fľašám, ktoré na nich hádžu protestujúci počas protestu proti novým proti plánom stredopravicovej vlády obmedziť možnosť organizovania protestov 9. júla 2020 v Aténach. Foto: TASR/AP

Podľa polície protestovalo v uliciach Atén na viacerých miestach zhruba 12.000 ľudí, najmä sympatizantov ľavicových a komunistických strán.

Atény 10. júla (TASR) - Polícia v Aténach zatkla deväť ľudí po tom, ako sa vo štvrtok večer v meste strhla potýčka medzi policajtmi a demonštrantami protestujúcimi proti novému zákonu, ktorý obmedzuje možnosť organizovať protesty. V piatok o tom informovala agentúra AFP s odvolaním sa na policajné zdroje.

Počas nepokojov sa taktiež zranilo šesť policajtov. Niekoľko demonštrantov pred budovou parlamentu na policajtov hádzalo zápalné fľaše, tí sa zase bránili slzotvorným plynom a oslepujúcimi granátmi.

Podľa polície protestovalo v uliciach Atén na viacerých miestach zhruba 12.000 ľudí, najmä sympatizantov ľavicových a komunistických strán. Väčšina z nich pokojne demonštrovala, do zrážky s políciou sa zapojila len menšia, odčlenená skupina, informuje AFP.

Nová právna norma bola schválená neskoro večer vo štvrtok; hlasovalo za ňu 187 z 288 prítomných poslancov. Zákon dáva polícii väčšie právomoci demonštrácie z bezpečnostných dôvodov zakázať a vyčleňuje menší priestor na protesty v mestách.

Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis sa vyjadril, že protesty nemôžu ohrozovať dopravu a ekonomiku krajiny. "Právo usporiadať pokojné zhromaždenie musí byť ochránené, ale spôsobom, ktorý neohrozí fungovanie celého mesta," povedal v parlamente.

Kritici tohto zákona sa obávajú, že niektoré z jeho bodov sú právne sporné. Poukazujú najmä na možnosť stíhať demonštrantov, ktorí sa zúčastnia na nepovolených protestoch, či na právnu zodpovednosť organizátorov za spôsobené škody.

Opozícia taktiež kritizuje grécku vládu, ktorá podľa nich chce nový zákon využiť na potlačenie protestov proti poklesu hospodárstva v dôsledku koronavírusovej pandémie, približuje AFP.