< sekcia Zahraničie

Haváriu lietadla v Grécku neprežil svedok v korupčnej kauze Netanjahua

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Izraelské ministerstvo zahraničných vecí identifikovalo obete havárie ako Haima Girona a Esther Gironovú, 69-ročných manželov z mesta Tel Aviv.

Atény/Tel Aviv 14. septembra (TASR) - Medzi obeťami havárie malého lietadla v Grécku bol aj svedok v korupčnom súdnom procese s bývalým izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom, potvrdil v utorok židovský štát.

Ako píše agentúra AFP, grécke úrady medzitým začali vyšetrovať príčinu pondelkovej havárie štvormiestneho jednomotorového lietadla Cessna C182, pri ktorej zahynuli obaja ľudia na palube.

Rybár, ktorý bol svedkom havárie, tvrdí, že počul dva výbuchy, povedal vysokopostavený predstaviteľ gréckeho úradu pre leteckú bezpečnosť Jannis Kondylis s tým, že príčina nešťastia zatiaľ nie je známa.

Izraelské ministerstvo zahraničných vecí identifikovalo obete havárie ako Haima Girona a Esther Gironovú, 69-ročných manželov z mesta Tel Aviv.

Netanjahu čelí viacerým obvineniam vrátane poskytovania právnych výhod majiteľom médií, ktoré uverejňovali pozitívne spravodajstvo o jeho vláde, pripomína AFP.

Haim Giron, bývalý zástupca riaditeľa na izraelskom ministerstve pre komunikácie, mal vypovedať pred súdom, ktorý sa týkal Netanjahua, potvrdila pre AFP kancelária izraelského prokurátora.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, archívna snímka.
Foto: TASR/AP


Očakávalo sa, že Giron bude svedčiť o obvineniach, že Netanjahu rokoval s telekomunikačnou spoločnosťou o zabezpečení pozitívneho spravodajstva výmenou za zákony napísané v prospech tejto spoločnosti, približuje AFP.

Cessna odletela v pondelok z izraelského mesta Haifa a zmizla z radarov krátko pred plánovaným pristátím na gréckom ostrove Samos, priblížil grécky úrad pre civilné letectvo.

Kondylis avizoval, že na Samos priletí v stredu tím odborníkov s cieľom skúmať trosky lietadla.

"Rybár povedal... že došlo k veľkému výbuchu, po ktorom nasledoval menší," uviedol Kondylis pre AFP. "Trosky ukážu, či to tak bolo," dodal s tým, že vrak stroja je približne 38 metrov pod morom a dva kilometre na juh od letiska.

Netanjahu bol ešte počas výkonu svojej funkcie obvinený v niekoľkých prípadoch z korupcie. Za korupciu mu hrozí trest odňatia slobody až na desať rokov a za podvody a spreneveru môže dostať tri roky.