< sekcia Zahraničie

Grécky súd zamietol ďalšiu žiadosť Turecka o vydanie jeho vojakov

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Odvolací súd v Aténach rozhodol, že muži by v prípade vydania v Turecku nemali spravodlivý proces a čelili by nehumánnemu zaobchádzaniu.

Atény 16. marca (TASR) - Grécky súd zamietol v piatok ďalšiu žiadosť Turecka o vydanie jeho ôsmich vojakov, ktorí utiekli do Grécka v júli 2016 po neúspešnom pokuse o vojenský prevrat.

Odvolací súd v Aténach rozhodol, že muži by v prípade vydania v Turecku nemali spravodlivý proces a čelili by nehumánnemu zaobchádzaniu. Podľa Turecka boli muži zapojení do prevratu.

Grécke súdy už zamietli dve predchádzajúce žiadosti Turecka o vydanie ôsmich mužov, ktorí odleteli do Grécka na vojenskej helikoptére deň po pokuse o prevrat.

Ich prípad zvýšil napätie medzi oboma susednými štátmi a spojencami v NATO, ktorí sú však tiež regionálni rivali. Od roku 1974 boli trikrát na pokraji vojny v súvislosti so sporom o Cyprus a územné práva v Egejskom mori.

Aténsky súd po preskúmaní tureckej žiadosti uviedol, že väčšina obvinení už bola zamietnutá počas prejednávaní predchádzajúcich žiadostí. Rovnako dospel k názoru, že dodatočné obvinenia o tom, že muži patrili k ozbrojenej teroristickej skupine a boli zapojení do pokusov o vraždy, nemá pevný základ, uvádza agentúra AP s tým, že prokurátorka Eugenia Kyveluová už skôr odporučila, aby mužov nevydali.