< sekcia Zahraničie

Grécky parlament schválil prvý balík reforiem požadovaných veriteľmi

Grécky premiér Alexis Tsipras má prejav v parlamente, archívne foto Foto: TASR/AP

Medzi opatreniami sú škrty v gréckych výdavkoch, ako aj zvyšovanie daní. Návrh bol schválený vďaka podpore troch proeurópskych opozičných strán.

Atény 16. júla (TASR) - Grécky parlament dnes schválil prvý balík úsporných a reformných opatrení, ktorý požaduje dohoda s medzinárodnými veriteľmi. Informovali o tom agentúry AP a DPA.Medzi opatreniami sú škrty v gréckych výdavkoch, ako aj zvyšovanie daní. Návrh bol schválený vďaka podpore troch proeurópskych opozičných strán.Viacerí prominentní členovia vládnej strany Syriza premiéra Alexisa Tsiprasa hlasovali proti jeho odporúčaniu. Medzi nimi je bývalý minister financií Janis Varufakis a minister energetiky Panagiotis Lafazanis.

Veritelia z eurozóny požadovali v dohode, ktorú sa podarilo uzavrieť tento týždeň, ďalšie škrty. Teraz sa môžu začať rokovania s medzinárodnými veriteľmi o treťom programe finančnej pomoci pre Grécko.

Odporcovia nových opatrení tvrdia, že Grécko už nemôže ďalej škrtať svoje výdavky po šiestich rokoch recesie, počas ktorých došlo v krajine k rastu chudobu a nezamestnanosti.