Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. september 2023Meniny má Cyprián
< sekcia Zahraničie

Grossi budúci týždeň navštívi Záporožskú atómovú elektráreň

Na archívnej snímke zo 6. februára 2023 generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi gestikuluje na tlačovej konferencii počas zasadnutia Rady guvernérov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) vo Viedni. Foto: TASR/AP

Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu navštívi ZAES druhýkrát od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, aby osobne posúdil vážnosť bezpečnostnej situácie v zariadení.

Viedeň 25. marca (TASR) - Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi v sobotu povedal, že budúci týždeň navštívi ukrajinskú Záporožskú atómovú elektráreň (ZAES). TASR prevzala správu z agentúry AFP.

Grossi navštívi ZAES druhýkrát od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, aby osobne posúdil vážnosť bezpečnostnej situácie v zariadení, uviedla MAAE.

"Napriek našej už sedemmesačnej prítomnosti v elektrárni je situácia v Záporožskej atómovej elektrárni stále neistá," povedal Grossi. Dodal, že hroziace nebezpečenstvá súvisiace s jadrovou bezpečnosťou a ochranou elektrárne sú až príliš zrejmé, "rovnako ako nutnosť konať hneď, aby sa predišlo nehode".

Grossi viackrát navrhol zriadenie bezpečnej zóny okolo ZAES, pripomína AFP. "Som odhodlaný naďalej robiť všetko, čo je v mojich silách, aby som pomohol znížiť riziko jadrovej havárie počas tragickej vojny na Ukrajine," uviedol.

ZAES pri meste Enerhodar na juhu Ukrajiny je najväčšou jadrovou elektrárňou v Európe. Vlani v marci ju obsadili ruské invázne vojská. V súčasnosti sú v nej prítomní aj medzinárodní experti MAAE.

ZAES bola v uplynulom období v dôsledku ostreľovania niekoľkokrát odpojená od elektrickej siete. Atómová elektráreň pritom na bezpečnú prevádzku potrebuje spoľahlivé dodávky elektrickej energie, vysvetľuje AFP.