Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 12. december 2024Meniny má Otília
< sekcia Zahraničie

Gruzínska prezidentka: Parlament je nelegitímny

Protestujúci máva vlajkou Európskej únie počas zhromaždenia pred parlamentom na protest proti rozhodnutiu vlády pozastaviť rokovania o vstupe do Európskej únie na štyri roky v gruzínskom Tbilisi v sobotu 30. novembra 2024. Foto: TASR/AP

Zurabišviliová, proeurópska kritička vládnej strany Gruzínsky sen, na tlačovom brífingu povedala, že jedinou legitímnou inštitúciou v krajine zostáva prezidentský úrad.

Tbilisi 30. novembra (TASR) – Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová v sobotu vyhlásila, že parlament krajiny nie je po sporných októbrových voľbách legitímny a nemôže tak zvoliť novú hlavu štátu. Preto mieni zotrvať v úrade aj po skončení svojho funkčného obdobia v decembri. TASR o tom informuje podľa agentúry Reuters.

Zurabišviliová, proeurópska kritička vládnej strany Gruzínsky sen, na tlačovom brífingu povedala, že jedinou legitímnou inštitúciou v krajine zostáva prezidentský úrad.

"Neexistuje legitímny parlament, a preto nelegitímny parlament nemôže zvoliť nového prezidenta. Z tohto dôvodu sa nemôže konať inaugurácia a môj mandát pokračuje, pokým sa nevytvorí legitímne zvolený parlament," uviedla.

V gruzínskej metropole Tbilisi sa medzitým zhromaždili tisíce ľudí, aby tretí večer po sebe pokračovali v protestoch proti rozhodnutiu vlády pozastaviť prístupové rozhovory s Európskou úniou do roku 2028, informovala agentúra AFP.

Gruzínsky premiér Irakli Kobachidze v sobotu vyhlásil, že štát nedovolí, aby sa v krajine uskutočnila revolúcia, ktorú podľa neho pripravujú oponenti vlády po vzore protestov z roku 2014 na Ukrajine. "V Gruzínsku sa nemôže uskutočniť scenár Majdanu," citovali ho gruzínske médiá.

Kobakhidze vo štvrtok vyhlásil, že Gruzínsko pozastavuje prístupové rozhovory s EÚ do roku 2028, čo vyvolalo búrlivé reakcie opozície a pokračujúce protesty. V piatok počas nich v Tbilisi zadržali vyše 100 osôb. Členstvo v EÚ podľa prieskumov podporuje okolo 80 percent obyvateľov Gruzínska, ktoré má tento cieľ aj zakotvený v ústave.

Prozápadná opozícia bojkotuje prácu nového parlamentu po spornom volebnom víťazstve vládnucej strany Gruzínsky sen. Prezidentka Zurabišviliová požiadala ústavný súd o anulovanie výsledkov volieb.