Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 21. apríl 2025Meniny má Ervin
< sekcia Zahraničie

Gruzínska vláda chce zásahmi vykoreniť „liberálny fašizmus“

Demonštrant drží gruzínsku vlajku počas protestného zhromaždenia proti rozhodnutiu vlády pozastaviť rokovania o vstupe do Európskej únie v gruzínskom Tbilisi vo štvrtok 5. decembra 2024. Foto: TASR/AP

Gruzínske ministerstvo vnútra vo štvrtok oznámilo zadržanie piatich ľudí, ktorí sú obvinení z organizovania skupinového násilia na protestných zhromaždeniach v Tbilisi.

Tbilisi 6. decembra (TASR) - Tisíce ľudí po celom Gruzínsku sa vo štvrtok - už ôsmy deň v poradí - opäť zišli na proeurópskych demonštráciách. Okrem metropoly Tbilisi sa tieto zhromaždenia konali aj v mestách Batumi, Zugdidi a Kutajsi, kde polícia zadržala niekoľkých účastníkov protestu, informovali miestne médiá.

Agentúra AFP uviedla, že niektorí demonštranti v Tbilisi - podobne ako počas predošlých nocí - búchali na kovové zátarasy blokujúce vchod do parlamentu, mávali vlajkami EÚ a trúbili klaksónmi a pískali na píšťalkách.

Gruzínsky premiér Irakli Kobachidze predtým novinárom v súvislosti s protestmi povedal, že jeho vláda urobí "všetko potrebné na úplné vykorenenie liberálneho fašizmu v Gruzínsku".

Podľa AFP týmto výrokom Kobachidze eskaloval ostrú kampaň vlády proti jej politickým súperom, ktorá sa už napr. prejavila policajnou raziou v sídlach niekoľkých opozičných strán a zadržaním ich viacerých lídrov.

"Tento nedávny vývoj znamená začiatok konca liberálneho fašizmu v Gruzínsku," komentoval to Kobachidze, pričom podľa AFP použil jazyk pripomínajúci vyjadrenia zaznievajúce z Kremľa a Ruska.

AFP vo svojej správe konštatovala, že Kobachidze odmieta ustúpiť napriek odsudzujúcim reakciám medzinárodného spoločenstva. Namiesto toho eskaluje spor s gruzínskymi proeurópskymi opozičnými silami, ktoré požadujú opakovanie nedávnych parlamentných volieb. Za ich víťaza bola vyhlásená proruská strana Gruzínsky sen.

Gruzínsky ombudsman pre ľudské práva Levan Ioseliani v súvislosti s pouličnými protestmi v krajine obvinil políciu z mučenia osôb zadržaným na zhromaždeniach.

Ioseliani vo štvrtok uviedol, že zlé zaobchádzanie vo väzbe hlásilo 191 demonštrantov zadržaných počas minulého týždňa, pričom 138 z nich malo viditeľné zranenia.

Policajnému násiliu boli vystavení aj opoziční politici Nika Gvaramia a Aleko Elisašvili, ktorý dokonca musel byť hospitalizovaný s "vážnymi zraneniami", ktoré údajne utrpel vo väzbe.

Gruzínske ministerstvo vnútra vo štvrtok oznámilo zadržanie piatich ľudí, ktorí sú obvinení z organizovania skupinového násilia na protestných zhromaždeniach v Tbilisi.

Pri prehliadke v bytoch a domoch zadržaných polícia zhabala ich mobilné telefóny, výpočtovú techniku, vojenské uniformy a výbušniny. Zadržaní sú obvinení z organizovania, vedenia alebo účasti na skupinovom násilí a verejných výzvach na násilné akcie. Hrozí im trest odňatia slobody do deväť rokov.

V posledných dňoch polícia pre podobné obvinenia zadržala aj ďalších osem ľudí. Zaistila i deväť občanov, ktorí sa údajne dopustili násilia voči polícii a poškodzovania/ničenia majetku. Ďalší muž je obvinený z pokusu o aktiváciu výbušniny, ktorú mal pri sebe.

Opozícia hodnotí zadržiavanie svojich priaznivcov ako nárast represií a snahu zastrašiť tú časť gruzínskej spoločnosti, ktorá odmieta politiku staronovej gruzínskej vlády. Podľa gruzínskeho premiéra "sú opatrenia, ku ktorým pristúpili bezpečnostné zložky, preventívne".

Kritici Kobachidzeho vlády označujú jej kroky za zradu úsilia krajiny o členstvo v EÚ, ktoré je zakotvené v gruzínskej ústave a ktoré podporuje približne 80 percent obyvateľstva.

Na protest proti prerušeniu prístupových rokovaní s EÚ sa svojich diplomatických postov vzdali už viacerí gruzínski veľvyslanci i námestník ministra zahraničných vecí. V stredu odstúpil aj vysokopostavený predstaviteľ ministerstva vnútra poverený prípravou reakcie bezpečnostných zložiek na pouličné protesty.

Prebiehajúce protesty v Gruzínsku sa často prirovnávajú k proeurópskej revolúcii na Ukrajine z roku 2014, ktorá zvrhla prezidenta Viktora Janukovyča podporovaného Moskvou.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok kritizoval Kobachidzeho a miliardára Bidzinu Ivanišviliho, ktorý je všeobecne vnímaný ako faktický vodca krajiny, za to, že "Gruzínsko odovzdali" ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

Od roku 2022 bolo v Gruzínsku prijatých niekoľko kontroverzných zákonov, ktoré vychádzajú z podobných represívnych legislatív schválených a platných v Rusku. Ide o zákony proti občianskej spoločnosti a nezávislým médiám, ako aj o zákony obmedzujúce práva LGBTQ ľudí.

VO VEKU 88 ROKOV ZOMREL PÁPEŽ FRANTIŠEK

František zomrel len deň po tom, čo počas Veľkonočnej nedele udelil tradičné požehnanie Urbi et orbi (mestu Rím a svetu) a následne sa previezol po Svätopeterskom námestí v papamobile.

,aktualizované 

- Pápež František zomrel na mozgovú príhodu, ktorá spôsobila kómu a "nezvratné" zlyhanie srdca.

- Polícia upozornila na šíriaci sa podvod prostredníctvom SMS. Je podľa nej mimoriadne nebezpečný najmä preto, že pôsobí dôveryhodne.

- Muž v Bratislave v pondelok neprežil zrážku s nákladným vlakom. Polícia prípad vyšetruje a začala trestné stíhanie vo veci trestného činu usmrtenia.

- Po úmrtí pápeža Františka je svätopeterský stolec neobsadený. Počas obdobia známeho ako sedisvakancia vedenie rímskokatolíckej cirkvi preberá kolégium kardinálov.

- Vodiči sa na viacerých úsekoch slovenských ciest zdržia pre nehody. Situácia je najhoršia najmä na západnom a strednom Slovensku.

- V Chráme Božieho hrobu v Jeruzaleme sa v stredu bude konať omša za pápeža Františka, ktorý zomrel v pondelok ráno vo veku 88 rokov.

- Osemdesiatosem ráz zazvonil v pondelok predpoludním zvon na parížskej katedrále Notre-Dame na počesť pápeža Františka, ktorý ráno zomrel vo veku 88 rokov.

- Všetky futbalové zápasy talianskej Serie A, ktoré sa mali odohrať v priebehu pondelka, odložili. Dôvodom je úmrtie pápeža Františka.

- Cirkev i celý svet stráca smrťou pápeža Františka výnimočného pastiera, ktorý svojím životom a službou zanechal nezmazateľnú stopu. V reakcii na úmrtie pápeža Františka to uviedol predseda Konferencie biskupov Slovenska a košický arcibiskup metropolita Bernard Bober.

- Vo veku 88 rokov zomrel v pondelok pápež František. Oznámil to kardinál Kevin Ferrell, informuje TASR podľa správ agentúr AFP a AP.

- Biely dom vylúčil z okruhu najvyšších ciel elektroniku, na ktorú sa zatiaľ nebudú vzťahovať clá vo výške 145 % pri importe z Číny.

- Americký viceprezident J. D. Vance v pondelok pricestoval do Indie. Počas svojej štvordňovej návštevy sa Vance stretne s indickým premiérom Naréndrom Módím.

- Veľkonočné tradície ako oblievačka či šibačka môžu mať aj dnes význam, ak sa prispôsobia súčasným potrebám spoločnosti. Pre TASR to uviedla etnografka Východoslovenského múzea (VSM) v Košiciach Ľudmila Mitrová.

- Libanonské úrady zadržali niekoľko osôb, ktoré podľa všetkého plánovali raketové útoky na Izrael. Armáda v nedeľu uviedla, že zaistila ich zbrane, informuje TASR na základe správy agentúry AP.

- Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí ostro kritizovalo americkú televíziu Fox News za to, že v popisku reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. TASR o tom informuje na základe nedeľňajšej správy agentúry DPA.

- Prokurátor oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová v reakcii na sobotné (19. 4.) vyhlásenie Úradu vlády (ÚV) SR. GP zároveň považuje za nenáležité, aby úrad vlády hodnotil postupy prokurátora v predmetnej veci.

- Ruský prezident Vladimir Putin nevydal nariadenie o predĺžení prímeria ktoré vyhlásil v sobotu v bojoch na Ukrajine, a preto sa o polnoci moskovského času skončí. Uviedol to v nedeľu popoludní hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, informuje TASR podľa správy stanice Sky News.

- Spojené Štáty by podľa zvažovaného nariadenia Bieleho domu údajne mohli drasticky obmedziť svoje diplomatické pôsobenie v Afrike a tiež zrušiť úrady ministerstva zahraničných vecí, ktoré sa venujú zmene klímy, otázkam demokracie či ľudským právam.

- Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime a je možné, že Kyjev bude musieť na zabezpečenie nasledujúcej zimnej sezóny doviezť viac než 6 miliárd kubických metrov (m3) suroviny. Uviedol to bývalý šéf ukrajinskej prepravnej sústavy GTSO Serhij Makogon.

- V Poľsku od štvrtka (17. 4.) rozšírili zákaz fotografovania na približne 25.000 objektov. Tieto objekty budú označené novým výstražným symbolom. Za porušenie zákazu môže hroziť pokuta, zadržanie alebo konfiškácia fotografickej techniky.