Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Aleš
< sekcia Zahraničie

Gruzínsky parlament schválil balík zákonov obmedzujúcich LGBT+ ľudí

Na archívnej snímke vlajka LGBT+ v dúhových farbách. Foto: TASR/Barbora Vizváryová

Pred definitívnym prijatím musí tento legislatívny balík prejsť ešte dvoma čítaniami.

Tbilisi 27. júna (TASR) - Gruzínsky parlament vo štvrtok v prvom čítaní schválil balík 19 zákonov, ktoré rozsiahlym spôsobom obmedzujú práva LGBT+ ľudí vrátane zákazu "propagácie" vzťahov medzi osobami rovnakého pohlavia a chirurgických zákrokov na zmenu pohlavia. Väčšina opozičných predstaviteľov schôdzu i hlasovanie bojkotovala, informovala stanica Rádio Sloboda (RFE/RL).

Balík zákonov, ktorý navrhla vládnuca strana Gruzínsky sen a ktorý by mohol postaviť mimo zákon aj pochody hrdosti či verejné vystavovanie dúhovej vlajky, schválila väčšina poslancov.

Pred definitívnym prijatím musí tento legislatívny balík prejsť ešte dvoma čítaniami. Vládna strana Gruzínsky sen ho plánuje schváliť na jesennej schôdzi parlamentu - krátko pred parlamentnými voľbami vypísanými na 26. októbra.

Gruzínskym parlamentom prijatý balík zákonov sa týka "obmedzenia propagovania vzťahov osôb rovnakého pohlavia a incestu" vo vzdelávacích inštitúciách a televíznom vysielaní. Zakázaná by bola aj adopcia detí neheterosexuálnymi osobami i zmena pohlavia v dokladoch totožnosti. Neboli by povolené ani verejné zhromaždenia propagujúce vzťahy medzi osobami rovnakého pohlavia.

Práva LGBT+ ľudí sú v Gruzínsku kontroverznou témou - okrem iného aj pre to, že tamojšia pravoslávna cirkev sa teší širokej podpore verejnosti.

Aj z prieskumov verejnej mienky vyplýva všeobecný nesúhlas gruzínskej spoločnosti so vzťahmi osôb rovnakého pohlavia. Prejavuje sa napr. fyzickými útokmi konzervatívnych demonštrantov na účastníkov každoročného pochodu hrdosti v Tbilisi. Agentúra Reuters tiež pripomenula, že gruzínska ústava zakazuje manželstvá osôb rovnakého pohlavia.

Giorgi Tabagari, zakladateľ pochodu Tbilisi Pride, pre Reuters uviedol, že tieto legislatívne zmeny spôsobia, že život LGBT+ Gruzíncov bude "neznesiteľný".

Gruzínsko, ktoré je tradične prozápadné od získania nezávislosti po páde Sovietskeho zväzu v roku 1991, nedávno pristúpilo k obnoveniu blízkych vzťahov s Ruskom.

Agentúra AFP podotkla, že návrh zákona prerokúvaný gruzínskym parlamentom pripomína podobnú legislatívu používanú v Rusku na obmedzenie práv LGBT+. Rusko totiž už pred viac ako desiatimi rokmi schválilo zákon, ktorý zakazuje šíriť medzi maloletými "propagandu o netradičných vzťahoch".

Nápadne podobný ruskému zákonu o zahraničných agentoch je aj nedávno prijatý gruzínsky zákon o obmedzení zahraničného vplyvu, ktorý vláda v Tbilisi označila za potrebný na boj proti "pseudoliberálnym" hodnotám vnucovaným zo zahraničia a na podporu gruzínskej suverenity.

Opozičné strany, z ktorých väčšina parlament bojkotuje, označili zákony proti LGBT+ za pokus Gruzínskeho sna osloviť konzervatívne zmýšľajúcich voličov pred jesennými voľbami, konštatoval Reuters.

Gruzínsko je kandidátom na členstvo v EÚ; návrh zákona, ktorý parlament vo štvrtok odobril v prvom čítaní, bol v Európskej únii ostro kritizovaný.

Benátska komisia, poradný orgán Rady Európy, vyjadrila poľutovanie nad tým, že legislatívna iniciatíva bola zaradená do programu počas prebiehajúcich masových protestov a politického a sociálneho napätia v Gruzínsku.

Blanár využil fórum v Antalyi na sériu diplomatických rokovaní

Blanár upozornil, že zastavenie tranzitu plynu cez ukrajinské územie hospodársky a ekonomicky poškodzuje nielen Slovensko a celú Európsku úniu, ale aj samotnú Ukrajinu.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár absolvoval 11. a 12. apríla sériu rokovaní na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi.

- V rámci osláv Dňa Slovákov v Maďarsku si v sobotu predstavitelia tamojšej slovenskej menšiny pripomenuli 30. výročie založenia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM).

- Austrálsky jazdec Oscar Piastri z McLarenu si vybojoval pole position v sobotňajšej kvalifikácii na Veľkú cenu Bahrajnu F1.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.

- Izraelská armáda dokončila prevzatie kontroly na novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag - medzi mestami Chán Júnis a Rafah - na juhu Pásma Gazy.

- Transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini v relácii STVR Sobotné dialógy.

- Prezident SR Peter Pellegrini kritizuje zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.