Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. júl 2024Meniny má Oľga
< sekcia Zahraničie

Guterres apeluje na Rusko, aby dodržiavalo sankcie OSN uvalené na KĽDR

Na snímke generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres. Foto: TASR/AP

Lídri Ruska a KĽDR - Vladimir Putin a Kim Čong-un - v stredu uzavreli dohodu o komplexnom strategickom partnerstve.

New York 21. júna (TASR) - Rusko musí dodržiavať medzinárodné sankcie uvalené na Severnú Kóreu (KĽDR), vyhlásil v piatok generálny tajomník OSN António Guterres. Reagoval tak na prehĺbenie vzťahov medzi Moskvou a Pchjongjangom, informuje agentúra Reuters.

Lídri Ruska a KĽDR - Vladimir Putin a Kim Čong-un - v stredu uzavreli dohodu o komplexnom strategickom partnerstve. Okrem iného dohoda predpokladá, že si tieto krajiny poskytnú okamžitú vojenskú pomoc, ak bude jedna z nich čeliť vojenskej agresii. Putin navyše nevylúčil možnosť, že Severnej Kórei pošle zbrane.

Toto vyjadrenie znepokojilo Spojené štáty, ktoré dlhodobo obviňujú KĽDR z dodávania zbraní Rusku pre jeho inváziu na Ukrajinu. Moskva aj Pchjongjang tieto tvrdenia odmietajú.

Na KĽDR sú od roku 2006 uvalené sankcie OSN za jej program jadrových a balistických zbraní. Režim sankcií sa v priebehu ostatných rokov sprísnil - aj s podporou Ruska ako stáleho člena Bezpečnostnej rady OSN.

"Ktorákoľvek krajina, vrátane Ruskej federácie, musí v plnej miere dodržiavať všetky sankcie, ktoré sú na KĽDR uvalené," vyhlásil Guterres.

BR OSN podľa diplomatov zasadne v súvislosti s Pchjongjangom budúci piatok (28. júna). Žiadosť o zasadnutie podali Spojené štáty, Francúzsko, Británia, Južná Kórea a Japonsko, ktoré chcú rokovať o presunoch zbraní, čím Pchjongjang porušuje rezolúcie prijaté radou.

Pätnásťčlenný orgán svetovej organizácie je rozdelený v otázke, ako sa vysporiadať so Severnou Kóreu. Rusko a Čína argumentujú, že ďalšie sankcie nepomôžu a žiadajú ich zmiernenie. Moskva ani Peking však nikdy nepredložili k hlasovaniu príslušný návrh rezolúcie. V roku 2022 však vetovali sprísnenie sankcií, za ktoré agitovali USA.