Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 29. marec 2023Meniny má Miroslav
< sekcia Zahraničie

Guterres: Hrozba jadrového konfliktu je po desaťročiach späť

Generálny tajomník OSN Antonio Guterres predniesol prejav počas ceremónie pri príležitosti 77. výročia atómového bombardovania v meste Hirošima na západe Japonska v sobotu 6. augusta 2022. Foto: TASR / AP

Akýkoľvek útok na jadrovú elektráreň by bol "samovražedný", zdôraznil tiež Guterres v reakcii na správy o novom ostreľovaní ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárne.

Tokio 8. augusta (TASR) – Hrozba nukleárneho konfliktu sa po desaťročiach vrátila, uviedol v pondelok generálny tajomník OSN António Guterres. Štáty disponujúce jadrovými zbraňami vyzval, aby sa zaviazali, že ich nepoužijú ako prvé, informovala agentúra Reuters.

Akýkoľvek útok na jadrovú elektráreň by bol "samovražedný", zdôraznil tiež Guterres v reakcii na správy o novom ostreľovaní ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorá je najväčšou v Európe.

Guterres sa vyjadril na tlačovej konferencii v Tokiu po tom, ako sa v sobotu zúčastnil na spomienkovom podujatí pri príležitosti 77. výročia zhodenia atómovej bomby na japonské mesto Hirošima.

Šéf OSN v sobotňajšom prejave varoval, že "ľudstvo sa hrá s nabitou zbraňou", keď sa vo svete – od Ukrajiny po Blízky východ a Kórejský polostrov – množia krízy s možnosťou vzniku nukleárnej katastrofy, pripomína agentúra AFP.

Portugalský politik dôrazne varoval pred hrôzami atómových zbraní aj pred týždňom v New Yorku na konferencii o Zmluve o nešírení jadrových zbraní (NPT) a svoj postoj zopakoval v pondelok.

"Sme svedkami radikalizácie v geopolitickej situácii, čím sa riziko nukleárnej vojny znova stáva niečím, na čo nemôžeme úplne zabudnúť," povedal Guterres.

Po otázke o rozsiahlych vojenských cvičeniach Číny okolo Taiwanu, ktoré Peking spustil po návšteve predsedníčky Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiovej na tomto ostrove, Guterres uviedol, že OSN "dodržiava rezolúciu Valného zhromaždenia o tzv. politike jednej Číny".

"Všetci si však želáme, aby táto rezolúcia zodpovedala mierovému prostrediu," dodal s apelom, aby zdravý rozum a zdržanlivosť umožnili "mimoriadne dôležitú" deeskaláciu.