< sekcia Zahraničie

Guterres: Milión úmrtí v dôsledku COVID-19 je bolestivým míľnikom

Na archvínej snímke generálny tajomník OSA Antonio Guterre. Foto: TASR/AP

Pandémiu možno podľa neho prekonať zodpovedným riadením, spoluprácou, vedeckými poznatkami i preventívnymi opatreniami.

New York 29. septembra (TASR) - Milión úmrtí v dôsledku pandémie nového koronavírusu je "bolestivým míľnikom", k dosiahnutiu ktorého prispela živelnosť tejto choroby. Vo vyhlásení zverejnenom v utorok to podľa agentúry AP povedal generálny tajomník OSN António Guterres.

Podľa bilancie agentúry AFP a údajov z Univerzity Johnsa Hopkinsa už na celom svete zomrelo v dôsledku ochorenia COVID-19 viac ako milión ľudí.

"Medzi nimi (obeťami) boli otcovia a matky, manželky a manželia, bratia a sestry, priatelia a kolegovia," uviedol Guterres. "Bolesť a utrpenie boli znásobené živelnosťou tejto choroby. Riziká nákazy rozdelili celé rodiny a smútiť či tešiť sa zo života často nebolo možné," dodal.

Guterres tiež varoval, že šíreniu vírusu, rastu nezamestnanosti, narúšaniu procesu vzdelávania i ďalším zásadným zmenám nateraz ešte nie je koniec.

Pandémiu možno podľa neho prekonať zodpovedným riadením, spoluprácou, vedeckými poznatkami i preventívnymi opatreniami — napríklad dodržiavaním rozstupov a nosením rúšok. Prípadné vakcíny musia byť dostupné pre všetkých.