Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. júl 2024Meniny má Drahomír
< sekcia Zahraničie

Guy Verhofstadt: EÚ v prípade Ukrajiny nesmie zopakovať chyby z Kosova

Guy Verhofstadt Foto: TASR/AP

Líder skupiny liberálov a demokratov vyzval najvyšších predstaviteľov krajín EÚ, aby v Bruseli ukázali jednotu, silu a odhodlanie.

Štrasburg 11. februára (TASR) - Európska únia si pri riešení krízy na Ukrajine nemôže dovoliť tie isté chyby, ktoré urobila v prípade Kosova. Uviedol to dnes v rozprave Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu líder skupiny liberálov a demokratov (ALDE) Guy Verhofstadt.

Počas diskusie o cieľoch štvrtkového mimoriadneho summitu EÚ, ktorý sa bude zaoberať aj vyhrotenou situáciou na Ukrajine, Verhofstadt vyzval najvyšších predstaviteľov krajín EÚ, aby v Bruseli ukázali jednotu, silu a odhodlanie.

"Európske krajiny musia stáť spoločne bok po boku. Nemôžeme si znovu dovoliť hanbu Kosova. Nemôžeme očakávať, že Amerika bude znovu riešiť problémy, ktoré stoja pred nami na našej, európskej pôde," vyhlásil líder ALDE.

Verhofstadt, podobne ako väčšina poslancov v rámci utorňajších diskusií so šéfkou európskej diplomacie Federicou Mogheriniovou, uviedol, že dnešné rokovania v Minsku budú mať zásadný význam pre budúcnosť Ukrajiny. Ak sa však štyrom rokujúcim stranám nepodarí nájsť udržateľné riešenie, výsledkom bude "nový zamrznutý konflikt" v blízkosti hraníc EÚ.

Podľa európskych liberálov je pre úspech rokovaní Minsk II potrebné splniť tri podmienky. Po prvé Európa musí pomôcť Ukrajine s poskytovaním nesmrtiacej vojenskej pomoci, napríklad v podobe satelitných záberov, spravodajských informácií a kybernetickej obrany. Lídri EÚ musia byť pevne rozhodnutí okamžite prijať nové ekonomické sankcie proti Rusku a do tretice EÚ musí posilniť koordináciu s USA, aby mala reálny dosah na dianie na Ukrajine.

Holandský europoslanec Hans van Baalen, hovorca ALDE pre Ukrajinu a Rusko v EP, v tejto súvislosti povedal, že ruský prezident Vladimir Putin musí pochopiť, že rokovania v Minsku majú zásadný význam nielen pre budúcnosť Ukrajiny, ale aj pre budúcnosť samotného Ruska.

"Rusko si môže vybrať medzi návratom k dodržiavaniu zákonov, alebo sa stať vyvrheľom v medzinárodnej politike," konštatoval Van Baalen.