Vaduz 3. augusta (TASR) - Neznámym hackerom sa podarilo preniknúť do lichtenštajnského registra konečných užívateľov výhod. Miestna vláda v nedeľu oznámila únik informácií týkajúcich sa približne 31.000 spoločností, nadácií a trustov. Upozornila na to agentúra AFP, informuje TASR.
Podľa vlády neznámi páchatelia získali do registra prístup ešte minulý týždeň v noci z 29. na 30. augusta. Po spozorovaní podozrivej aktivity úrady systém vypli, avšak útočníkom sa podarilo údaje skopírovať.
Predbežné výsledky vyšetrovania naznačujú, že hackeri získali kópie údajov približne 31.000 právnických osôb z registra konečných užívateľov výhod. Bol zriadený zákonom z roku 2021 v rámci opatrení proti praniu špinavých peňazí.
Vláda vo svojom vyhlásení uviedla, že v súčasnosti nič nenasvedčuje tomu, že by boli napadnuté údaje pozmenené alebo vymazané. Vaduz už zriadil krízovú pracovnú skupinu pod vedením premiérky Brigitte Haasovej a ministra spravodlivosti Emanuela Schaedlera a uviedol, že pracuje na informovaní dotknutých osôb.
Lichtenštajnské kniežatstvo leží medzi Švajčiarskom a Rakúskom a patrí medzi najmenšie krajiny sveta. V minulosti bolo známe ako daňový raj. Postupne však zaviedlo štandardy finančnej transparentnosti, začalo uvoľňovať zákony o bankovom tajomstve a už prestalo patriť na medzinárodnú čiernu listinu daňových rajov.