< sekcia Zahraničie

Šéf OSN si uctil obete zemetrasenia na Haiti

Na ilustračnej foto vlajka Haiti. Foto: TASR/AP

Zemetrasenie z 12. januára 2010 si podľa odhadov vyžiadalo státisíce obetí na životoch.

Port-au-Prince 17. januára (TASR) - Generálny tajomník OSN António Guterres v piatok vyzval Haiťanov, aby politickú krízu vo svojej krajine riešili prostredníctvom dialógu. Urobil tak počas ceremónie k 10. výročiu mohutného zemetrasenia, ktoré si vyžiadalo si na Haiti približne 200.000 obetí. Informovala o tom agentúra AFP.

"Neistota a pomalý ekonomický rast v súčasnosti prispievajú k nárastu napätia v (haitskej) spoločnosti a zhoršujúcej sa humanitárnej situácii," povedal Guterres.

"Vyzývam Haiťanov, aby svoje vzájomné rozpory riešili prostredníctvom dialógu a aby predišli akejkoľvek eskalácii napätia, ktorá by mohla zničiť to, čo sa dosiahlo v uplynulej dekáde," uviedol šéf OSN.

Zemetrasenie z 12. januára 2010 s magnitúdou 7.0 s malo epicentrum neďaleko hlavného mesta Haiti Port-au-Prince. Podľa odhadov si zemetrasenie vyžiadalo 100.000 až 300.000 obetí na životoch, bolo medzi nimi aj 120 zamestnancov OSN z 30 krajín. Mnoho ľudí je stále nezvestných.

Guterres vo svojom príhovore však explicitne nespomenul sociálno-politickú krízu, ktorá týmto karibským ostrovom otriasa už od roku 2018. Ako poznamenala AFP, kríza sa môže ešte viac prehĺbiť po tom, čo tamojšiemu parlamentu v pondelok vypršalo funkčné obdobie a parlamentné voľby, ktoré sa mali konať vlani v októbri, boli odložené na neurčito.

Väčšina obyvateľstva ostrova je bez práce a ohrozená nárastom už aj tak vysokej kriminality súvisiacim s vojnou zločineckých gangov.