Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 22. marec 2023Meniny má Beňadik
< sekcia Zahraničie

Hajdaj: Ruské sily pri Severodonecku uplatňujú prístup spálenej zeme

Na snímke, ktorú zverejnila ukrajinská armáda vo štvrtok 12. mája 2022, zničené alebo poškodené ruské obrnené vozidlá sa nachádzajú na oboch brehoch rieky Siverskyj Donec na východe Ukrajiny po vyhodení do vzduchu pontónových mostov. Foto: TASR/AP

Ukrajinská armáda súčasne zaznamenala zníženie intenzity bojových operácií v oblasti lokalít Avdijivka, Kurachove, Novopavlivsk a Záporožie.

Kyjev/Moskva/Londýn 23. mája (TASR) - Ruské jednotky pokračujú v útokoch na mesto Severodoneck na východe Ukrajiny, uviedol gubenátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj. Dodal, že ruské jednotky sa "zámerne snažia zničiť mesto" a "uplatňujú prístup spálenej zeme".

Britská televízia Sky News poznamenala, že tento postup ruskej armády je súčasťou jej snáh obsadiť väčšiu časť Donbasu na východe Ukrajiny.

Generálny štáb ukrajinskej armády vo svojom operatívnom hlásení zverejnenom v pondelok na sociálnej sieti Facebook uviedol, že Rusko zvýšilo intenzitu používania letectva s cieľom zničiť kritickú infraštruktúru obcí a miest v zóne aktívnych bojových operácií.

Na doneckom fronte sa ruské jednotky naďalej pokúšajú prelomiť obranu ukrajinských jednotiek a dosiahnuť administratívne hranice Luhanskej oblasti.

Útočné operácie síce ruskí vojaci nepodnikali, ale pokračovali v ostreľovaní lokalít Lyman, Ozerne a Dibrove, konštatoval hovorca generálneho štábu ukrajinskej armády.

Ukrajinská armáda súčasne zaznamenala zníženie intenzity bojových operácií v oblasti lokalít Avdijivka, Kurachove, Novopavlivsk a Záporožie.

Ruské jednotky sa v tejto oblasti snažia upevniť svoje pozície a ostreľujú obranné posty ukrajinskej armády. Ukrajinská strana však hlási aj poškodenie civilnej infraštruktúry v oblastiach Avdijivka, Novoselivka II, Novomychajlivka a Mykiľske.

V oblasti mesta Slobožanske sa ruské jednotky snažia udržať si pozície v smere na mesto Charkov. Stavajú tam aj zátarasy na cestách a opevňujú si pozície.

Podľa ukrajinskej armády sa ruské jednotky zároveň zrejme pripravujú na obnovenie ofenzívy v oblasti mesta Sloviansk.

Ukrajinský generálny štáb vo svojej situačnej správe z pondelka opakovane upozornil, že ozbrojené sily Bieloruskej republiky zintenzívňujú rozviedku a rozmiestňujú ďalšie jednotky v pohraničných oblastiach Homeľskej oblasti v smere na Volyň a Polesie. Na základe toho ukrajinské velenie konštatuje, že hrozba raketových a leteckých útokov z územia Bieloruska pretrváva.