Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 12. júl 2024Meniny má Nina
< sekcia Zahraničie

Hamas stratil spojenie s militantmi, ktorí dozerali na rukojemníkov

Palestínčania sa pozerajú na ruiny po izraelskom útoku na obytnú budovu v utorok 7. mája 2024. Foto: TASR/AP

Odôvodnili to izraelským bombardovaním Pásma Gazy v priebehu uplynulých desiatich dní.

Gaza 13. mája (TASR) - Ozbrojené krídlo palestínskeho radikálneho hnutia Hamas - Brigády Izzadína Kasáma - v pondelok oznámilo stratu spojenia s militantmi, ktorí dozerali na štyroch unesených izraelských rukojemníkov. Odôvodnili to izraelským bombardovaním Pásma Gazy v priebehu uplynulých desiatich dní, informuje TASR podľa agentúry Reuters.

Medzi rukojemníkmi je aj Hersh Golberg-Polin, 23-ročný občan USA a Izraela, ktorého militanti Hamasu zajali počas útoku zo 7. októbra 2023 na hudobnom festivale Nova na juhu Izraela. Hamas koncom apríla zverejnil video, na ktorom tento muž prosí izraelského premiéra Benjamina Netanjahua o svoje prepustenie.

Hamas už v minulosti zverejnil podobné videá rukojemníkov, ktorých zadržiava od vlaňajšieho októbra. Izrael túto prax považuje za "poľutovaniahodnú psychologickú vojnu".

Podľa odhadov izraelských úradov zostáva v zajatí Hamasu 129 z približne 250 rukojemníkov, ktorých militanti uniesli počas vlaňajšieho útoku na Izrael. Izraelská armáda uviedla, že 34 rukojemníkov v zajatí zahynulo.

Hamas prepustil 105 rukojemníkov na konci novembra 2023 v rámci týždňového prímeria, ktoré sprostredkoval Katar. Izrael výmenou za to oslobodil 240 Palestínčanov z izraelských väzníc.