Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 23. marec 2023Meniny má Adrián
< sekcia Zahraničie

Hasiči ukončia zásah v Českom Švajčiarsku

Slovenské vrtuľníky sú pri hasení požiaru v Národnom parku České Švajčiarsko nasadené počas pondelka na nedostupné kopce Bournak a Vetrovec na východnej strane požiariska. FOTO TASR - Prezídium HaZZ , 1. august 2022 Foto: TASR

Hasiči v Národnom parku České Švajčiarsko by mali v piatok správe parku odovzdať posledné hasené územie, čím by požiar považovali za zlikvidovaný.

Praha 12. augusta (TASR) - Hasiči v Národnom parku České Švajčiarsko by mali popoludní správe parku odovzdať posledné hasené územie, čím by požiar považovali za zlikvidovaný. Uviedol to v piatok riaditeľ Hasičského záchranného zboru ČR (HZS ČR) Vladimír Vlček, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Likvidácia požiaru podľa Vladimíra Vlčka znamená, že nikde nebude viditeľné plamenné ohnisko. Dnes ráno sa drobné skryté ohniská objavili opäť v blízkosti dominanty parku Pravčickej brány a vrchu Bouřňák. Na mieste aktuálne zasahuje 120 hasičov.

Na problémové miesta však budú ešte niekoľko týždňov dozerať hasiči. "Z tých skúseností, ktoré máme z poslednej doby, sa tu môže objavovať rad skrytých ohnísk požiaru," Na mieste preto zostáva 40 profesionálnych a 72 dobrovoľných hasičov a 35 kusov techniky, spresnil Vlček. V sobotu od 9.00 sa budú môcť evakuovaní obyvatelia vrátiť do obcí Mezná a Mezní Louka.

V piatik by sa malo skončiť nasadenie vrtuľníkov. Ak by sa neskôr objavilo väčšie ohnisko a bol by potrebný vrtuľník, polícia je pripravená znovu ho nasadiť do akcie. Z Prahy by tam podľa šéfa českých hasičov doletel do 30 minút.

Pri hasení požiaru v Národnom parku České Švajčiarsko sa vystriedalo viac ako 6.000 hasičov a 400 kusov techniky. Českým vrtuľníkom pomáhali aj vrtuľníky zo Slovenska, Poľska a Nemecka. S hasením pomáhali aj lietadlá z Talianska a Švédska. V národnom parku na severozápade Česka začalo horieť 24. júla pravdepodobne ľudským pričinením.

(spravodajkyňa TASR Barbora Vizváryová)