Quantcast
< sekcia Zahraničie

Hasiči z viacerých európskych krajín pomáhajú vo Francúzsku s požiarmi

Francúzsko bojuje s obludným lesným požiarom v oblasti obce Landiras v departemente Gironde na juhozápade krajiny. Foto: TASR - AP

Hasiči z viacerých európskych krajín začali v piatok prichádzať do Francúzska, aby pomohli v boji s viacerými lesnými požiarmi. Francúzka vláda požiadala o pomoc aj Európsku komisiu.

Paríž 12. augusta (TASR) - Hasiči z viacerých európskych krajín začali v piatok prichádzať do Francúzska, aby pomohli v boji s viacerými lesnými požiarmi. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Francúzka vláda vo štvrtok v spojitosti s požiari požiadala o pomoc Európsku komisiu. S plameňmi na pobreží Atlantického oceána na juhu Francúzska bojuje v súčasnosti približne 1100 hasičov. Sú medzi nimi príslušníci hasičských zborov z Nemecka, Poľska, Rumunska a Rakúska. Leteckú techniku poskytli Grécko a Taliansko.

Hasiči zaznamenali prvé úspechy v boji proti požiaru neďaleko mesta Bordeaux na juhozápade Francúzska. Tento oheň,zasahujúci do departementov Gironde a Landes, podľa úradov počas noci na piatok už nezosilnel. Od utorka sa však rozšíril na plochu viac než 74 kilometrov štvorcových a vyžiadal si evakuáciu najmenej 10.000 ľudí.

Požiare vo Francúzsku od začiatku tohto roka zasiahli vyše 600 kilometrov štvorcových lesného územia, čo je najviac za posledné desaťročie, uvádza európsky spravodajský systém lesných požiarov EFFIS.

Portugalsko už siedmy deň bojuje s požiarmi v borovicových lesoch, všíma si AP. V tejto krajine zasahuje viac než 1600 hasičov, 500 kusov techniky a 17 lietadiel. Väčšina ohňom zasiahnutého územia sa nachádza v národnom parku Parque Natural da Serra da Estrela.

Nezvyčajne vysoké teploty v týchto dňoch sužujú aj Britániu.