Brusel 19. augusta (TASR) - Belgickým hasičom sa v noci na stredu podarilo ohraničiť najväčší požiar v krajine za uplynulé storočie, no situácia na mieste je aj „naďalej zložitá“. Ako ozrejmili miestne úrady, hasiči bojujú s viacerými novými ohniskami. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.
Hovorca krízového štábu Tony Hosmans uviedol, že požiar v prírodnej rezervácii Hautes Fagnes „bol ohraničený“ a už sa nešíri na východ smerom k Nemecku. „Situácia je však aj naďalej zložitá pre ohniská, ktoré vznikli v rôznych častiach oblasti,“ upresnil. Požiar spálil rozsiahle rašeliniská, borovicové lesy a turistické chodníky a cez víkend sa rozšíril na 3000 hektárov pôdy.
Pozemné jednotky pracovali celú utorňajšiu noc, aby obkolesili požiar v ťažko prístupnom úseku pri nemeckých hraniciach. Na pomoc prišli aj hasičské lietadlá z Nórska, Nemecka, Švédska a Holandska, no pre oblačnosť ich v utorok nemohli nasadiť na hasenie. oblačnosti. Občasný dážď v oblasti ale zvýšil vlhkosť vzduchu a spomalil šírenie požiaru.
Požiar vo Hautes Fagnes vypukol v piatok z doposiaľ neznámych príčin. Ide o najväčší lesný požiar v Belgicku od roku 1911 a nemecké úrady nariadili čiastočnú evakuáciu aj v pohraničnom meste Monschau.
Ak sa podarí dostať požiar pod kontrolu, hasiči budú ešte celé týždne či mesiace zalievať oblasť, aby nedošlo k opätovnému vzplanutiu, upozornili belgické úrady.