Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 21. február 2024Meniny má Eleonóra
< sekcia Zahraničie

Obyvateľom požiarom zničenej oblasti na ostrove Maui umožnili návrat

Požiarom zdevastované mesto Lahaina na Havaji 11. augusta 2023. Foto: TASR/AP

Doteraz tam mali vstup povolený len záchranári a ďalší dobrovoľníci.

Honolulu 26. septembra (TASR) - Takmer sedem týždňov od vyčíňania ničivých požiarov na havajskom ostrove Maui bolo tamojším obyvateľom prvýkrát v pondelok umožnené navštíviť časti zdevastovaného mesta Lahaina. TASR o tom informuje podľa utorňajšej správy agentúry DPA.

Doteraz tam mali vstup povolený len záchranári a ďalší dobrovoľníci. Miestne úrady však najnovšie informovali, že obyvateľom budú postupne umožňovať, aby sa dostali k svojim pozemkom v tejto značne spálenej časti ostrova.

Navrátilcov varovali pred nebezpečnými jedovatými chemikáliami a plynmi z roztaveného olova či azbestu. Zároveň im odporučili, aby v spálených oblastiach nosili ochranný odev.

Lesné požiare vypukli 8. augusta na viacerých miestach ostrova Maui aj na susednom ostrove Havaj. Len na Maui bolo zničených približne 3000 budov, pričom škody na majetku sa odhadujú na vyše 5 miliárd dolárov. V dôsledku požiarov prišlo o život podľa najaktuálnejšej bilancie aj 97 osôb.

Lesné požiare na Maui boli v Spojených štátoch označené za najsmrteľnejšie za uplynulé storočie. Plamene zdevastovali najmä mesto Lahaina na západnom pobreží ostrova, kde žilo približne 12.000 ľudí.