Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 25. jún 2024Meniny má Olívia a Tadeáš
< sekcia Zahraničie

Historickú korunu upravia pre budúcoročnú korunováciu Karola III.

Na archívnej snímke britský kráľ Karol III a manželka Camila. Foto: TASR/AP

Koruna má fialovú zamatovú "čiapku" s hermelínovou obrubou, je vysoká viac než 30 centimetrov a má hmotnosť 2,2 kilogramu.

Londýn 4. decembra (TASR) - Britská koruna svätého Eduarda zo 17. storočia bola stiahnutá z výstavy, aby ju mohli upraviť na korunováciu nového britského kráľa Karola III., oznámil v sobotu Buckinghamský palác, citovaný tlačovou agentúrou AFP.

Koruna z masívneho zlata, vykladaná rubínmi, ametystmi, zafírmi, granátmi, topásmi a turmalínmi, bude "modifikovaná" pre korunováciu Karola III., ktorá sa uskutoční 6. mája 2023 vo Westminsterskom opátstve, uviedol Buckinghamský palác.

Koruna je ústredným prvkom korunovačných klenotov, veľkej zbierky kráľovských reálií, ktorá sa nachádza v londýnskom Toweri a ročne priláka viac ako milión návštevníkov.

Koruna má fialovú zamatovú "čiapku" s hermelínovou obrubou, je vysoká viac než 30 centimetrov a má hmotnosť 2,2 kilogramu. Naposledy ju mala na hlave nedávno zosnulá britská kráľovná Alžbeta II. pri svojej korunovácii v roku 1953.

Karol III. (74) bude korunovaný zároveň s kráľovnou manželkou Kamilou. Koruna bola vyrobená v roku 1661 pre kráľa Karola II. ako náhrada za stredovekú korunu, ktorá pochádzala z čias anglického kráľa anglosaského pôvodu Eduarda Vyznávača.

Pre korunováciu kráľa Juraja V. v roku 1911 ju upravili, aby bola ľahšia. Karol III. ju bude mať na hlave len v okamihu svojej korunovácie. Pri odchode z Westminsterského opátstva bude mať modernejšiu Britskú imperiálnu korunu, ktorá sa používa pri takých príležitostiach, ako je otvorenie parlamentu.

Britská imperiálna koruna s takmer 3000 drahokamami bola vytvorená v roku 1937 pri príležitosti korunovácie kráľa Juraja VI. - otca Alžbety II. Má hmotnosť zhruba jeden kilogram.