Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 21. jún 2024Meniny má Alojz
< sekcia Zahraničie

Hizballáh vypálil desiatky rakiet na delostrelecké pozície v Izraeli

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Izraelské jednotky a Hizballáh, spojenec palestínskeho hnutia Hamas, sa takmer denne ostreľujú.

Bejrút 12. apríla (TASR) - Iránom podporované libanonské hnutie Hizballáh v piatok vyhlásilo, že vypálilo desiatky rakiet kaťuša na delostrelecké pozície v Izraeli. Podľa neho išlo o odvetu za izraelské údery na juhu Libanonu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Izraelské jednotky a Hizballáh, spojenec palestínskeho hnutia Hamas, sa takmer denne ostreľujú. K zintenzívneniu paľby došlo po 7. októbri minulého roka, keď izraelská armáda zaútočila proti Hamasu v Pásme Gazy v reakcii na bezprecedentný útok militantov na juh Izraela.

Ozbrojenci Hizballáhu zacielili na "nepriateľské delostrelecké pozície... s desiatkami rakiet kaťuša", uviedla skupina vo vyhlásení. Dodala, že to bola "odpoveď na útoky nepriateľa na... južné dediny (Libanonu) a civilné domy".

Izraelská armáda informovala, že identifikovala približne 40 rakiet vypálených z Libanonu, pričom niektoré z nich aj zachytila. Nespresnila počet, ale nehlásila žiadne zranenia. Vo vyhlásení dodala, že už predtým zachytila dva útočné drony Hizballáhu.

Libanonské médiá hlásili izraelské bombardovanie niektorých denník v pohraničí Libanonu.

Pri ostreľovaní v Libanone dosiaľ zahynulo 363 ľudí, väčšinou ozbrojencov Hizballáhu, ale aj 70 civilistov, píše AFP. Na izraelskej strane evidujú mŕtvych desať vojakov a osem civilistov. V dôsledku bojov utiekli zo svojich domov desaťtisíce ľudí z pohraničných oblastí v oboch krajinách.