Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 14. jún 2024Meniny má Vasil
< sekcia Zahraničie

Hladina rieky Ural v ruskom Orenburgu dosiahla historický rekord

Dvaja muži jazdia na člne v zaplavenej oblasti v ruskom Orenburgu vo štvrtok 11. apríla 2024. Foto: TASR/AP

Podľa úradov bolo za posledných 24 hodín zaplavených ďalších vyše 800 domov a 2600 súkromných pozemkov.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Moskva 13. apríla (TASR) – V záplavami ťažko zasiahnutom ruskom meste Orenburg hladina rieky Ural stúpla v sobotu na historické maximum 11,87 metra. TASR o tom informuje na základe správ agentúr RIA Novosti a TASS.

Podľa úradov bolo za posledných 24 hodín zaplavených ďalších vyše 800 domov a 2600 súkromných pozemkov. Celkovo je v meste pod vodou viac ako 3500 domov a 7600 pozemkov.

Situácia je podľa gubernátora Orenburskej oblasti hraničiacej s Kazachstanom Denisa Paslera napätá, no v poslednom čase sa stabilizovala.

V štyroch okresoch Orenburskej oblasti postihnutých povodňami bolo postavených osem protipovodňových hrádzí s dĺžkou viac ako 33 kilometrov

Jedny z najhorších záplav za posledné desaťročia v Orenburskej oblasti, ležiacej 1200 kilometrov východne od Moskvy, nasledujú po zime bohatej na sneh. Pred metropolou Orenburg bolo postihnuté mesto Orsk, ktorého rozsiahle časti zaplavila rieka Ural po pretrhnutí priehrady z 5. apríla. V Orsku hladina Uralu medzičasom klesla pod úroveň sedem metrov.

Vyše 2400 kilometrov dlhá rieka Ural preteká cez Rusko a Kazachstan a tvorí časť prirodzenej hranice medzi Európou a Áziou. Pramení v južnej časti pohoria Ural a vlieva sa do Kaspického mora. V Kazachstane si jej zvýšená hladina vynútila evakuáciu približne 100.000 ľudí.