Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 11. december 2025Meniny má Hilda
< sekcia Zahraničie

TOTO mesto sa už týždeň dusí v toxickom smogu

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Milan Kapusta

Ak sa situácia zhorší, školy môžu prerušiť vyučovanie.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Hanoj 11. decembra (TASR) - Hlavné mesto Vietnamu už viac ako týždeň dusí jedovatý smog, ktorý zahalil panorámu mesta a poškodzuje zdravie obyvateľov. Kvalita ovzdušia v Hanoji vo štvrtok klesla na jednu z najhorších na svete, píše TASR podľa agentúry AFP.

V rebríčku najznečistenejších miest agentúry IQAir sa deväťmiliónové mesto vo štvrtok ráno umiestnilo na druhom mieste za indickým Naí Dillí. Popoludní sa situácia mierne zlepšila. Podľa švajčiarskej monitorovacej spoločnosti boli hladiny znečisťujúcich látok PM2,5 výrazne vyššie ako odporúčaný denný limit expozície Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). PM2,5 sú rakovinotvorné mikročastice dostatočne malé na to, aby sa cez pľúca dostali do krvného obehu.

„V týchto dňoch mám ťažkosti s dýchaním na ulici,“ povedala vo štvrtok obyvateľka Dang Thuy agentúre AFP. Osobne tento problém v byte vyriešila kúpou dvoch nových čističiek vzduchu.

Hanojské úrady vo štvrtok vyzvali obyvateľov, aby obmedzili čas strávený vonku. Ak sa situácia zhorší, školy môžu prerušiť vyučovanie. Podľa nariadenia tiež úradníci zakročia proti nelegálnemu spaľovaniu odpadu a na staveniskách budú kontrolovať opatrenia proti prašnosti. Ich súčasťou je zakrývanie nákladu vozidiel a postrek vodou.

Reportéri agentúry AFP na staveniskách nezaregistrovali dodržiavanie nariadenia. „Úrady boli dosť aktívne len na papieri. Zatiaľ nič nefungovalo a v našom meste pretrváva jedovatý vzduch,“ povedala Dang Thuy.

Podľa WHO znečistenie ovzdušia priamo súvisí s vážnymi zdravotnými problémami vrátane mozgových príhod, srdcových chorôb a rakoviny pľúc. V prípade Hanoja je dôsledkom rozsiahlej výstavby a emisií z obrovského množstva motocyklov a áut. Situáciu zhoršujú emisie z tepelných elektrární a spaľovanie suchých zvyškov v poľnohospodárstve.

Hanojské úrady oznámili zámer zakázať benzínové motocykle v centre mesta počas určitých hodín od júla budúceho roka.