Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 6. december 2023Meniny má Mikuláš
< sekcia Zahraničie

Hlavný expert USA na infekčné choroby Fauci odíde z funkcií

Na archívnej snímke z 21. januára 2021 americký odborník na nákazlivé choroby doktor Anthony Fauci. Foto: TASR/AP

Biden sa Faucimu vo vyhlásení Bieleho domu poďakoval za jeho prácu.

Washington 22. augusta (TASR) - Popredný americký imunológ a hlavný zdravotnícky poradca Bieleho domu Anthony Fauci v pondelok oznámil, že v decembri po viac ako 50 rokoch v službách vlády USA odstúpi zo svojich funkcií. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a AP.

Fauci (81), ktorý sa stal v USA tvárou boja proti covidu, skončí vo funkcii riaditeľa amerického Národného inštitútu pre alergie a infekčné choroby (NIAID) a takisto ukončí pôsobenie na poste hlavného zdravotníckeho poradcu prezidenta Joea Bidena.

Ako však zdôraznil, do dôchodku sa odísť nechystá a plánuje "pokračovať v ďalšej kapitole svojej kariéry". Svoje doterajšie pôsobenie nazval "životnou poctou". Už skôr Fauci avizoval, že post poradcu prezidenta by chcel opustiť do konca súčasného Bidenovho funkčného obdobia.

Biden sa Faucimu vo vyhlásení Bieleho domu poďakoval za jeho prácu. "Vďaka mnohým prínosom Dr. Fauciho pre verejné zdravie boli zachránené životy tu v Spojených štátoch a na celom svete," uviedol. Dodal, že USA sú vďaka nemu "silnejšou, odolnejšou a zdravšou" krajinou.

Fauci sa od 80. rokov počas vlády siedmich prezidentov venoval boju proti rozličným pandémiám, ako boli HIV/AIDS či COVID-19. Keď sa v decembri 2020 začal z Číny šíriť do celého sveta koronavírus SARS-CoV-2, stal sa Fauci dôveryhodným zdrojom spoľahlivých informácií a verejnosť o tejto nákaze často informoval v médiách, konštatuje AFP.

Za kritiku zlyhania vlády USA v reakcii na pandémiu covidu v jej začiatkoch sa dostal do konfliktu s vtedajším prezidentom Donaldom Trumpom a pre niektorých pravicových politikov sa stal nepohodlný.

Fauci má v súčasnosti ochranku, keďže jeho rodine sa vyhrážali smrťou a bola vystavená obťažovaniu.