Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 17. júl 2024Meniny má Bohuslav
< sekcia Zahraničie

Hnutie Hamas privítalo rezolúciu rady OSN o pláne na prímerie v Gaze

Dym stúpa po izraelskom leteckom útoku v pásme Gazy. Foto: TASR/AP

Rezolúciu v pondelok privítala aj Palestínska samospráva, ktorá uviedla, že podporuje akúkoľvek rezolúciu vyzývajúcu na okamžité prímerie a zachovanie jednoty palestínskeho územia, píše Reuters.

Káhira 10. júna (TASR) - Palestínske radikálne hnutie Hamas privítalo v pondelok rezolúciu prijatú Bezpečnostnou radou OSN (BR OSN), ktorá podporuje plán na prímerie v Gaze, informuje TASR podľa agentúr Reuters a AFP.

Hamas v reakcii zároveň vyjadril pripravenosť na spoluprácu so sprostredkovateľmi v súvislosti s implementáciou princípov trojfázového plánu na prímerie v konflikte v Pásme Gazy.

Rezolúciu v pondelok privítala aj Palestínska samospráva, ktorá uviedla, že podporuje akúkoľvek rezolúciu vyzývajúcu na okamžité prímerie a zachovanie jednoty palestínskeho územia, píše Reuters.

Text rezolúcie, ktorú podporilo 14 z dovedna 15 členov Bezpečnostnej rady, "víta" návrh na prímerie a prepustenie rukojemníkov, ktorý 31. mája predstavil americký prezident Joe Biden a vyzýva príslušné strany, aby "bezodkladne a bezpodmienečne v plnej miere implementovali jeho podmienky."

Agentúra AP pripomína, že ide o prvú rezolúciu prijatú Bezpečnostnou radou OSN, ktorá vyjadrila podporu plánu na prímerie zamerané na ukončenie ozbrojeného konfliktu medzi Izraelom a Hamasom v Gaze.

Vojna v Gaze vypukla po bezprecedentnom útoku palestínskych militantov na územie Izraela zo 7. októbra 2023. Zahynulo počas neho približne 1200 ľudí, väčšinou civilistov, kým zhruba 250 ďalších militanti zajali a odvliekli do Gazy.

Izrael reagoval pozemnou i vzdušnou ofenzívou v Gaze, ktorá si doposiaľ vyžiadala vyše 36.700 obetí na životoch, väčšinou žien a detí. Došlo tiež k zničeniu takmer 80 percent všetkých budov v tejto pobrežnej palestínskej enkláve, uvádza OSN.